Otwarcie mostu w Siekierkach

Uroczyste otwarcie mostu w Siekierkach, które odbyło się w sobotę 26 czerwca przyciągnęło wielu miłośników rowerowych i pieszych wycieczek pośród krajobrazów Kostrzyneckiego Rozlewiska. Przyjechali rowerzyści, zaproszeni goście, turyści, mieszkańcy gminy Cedynia oraz mieszkańcy gmin sąsiadujących.

Wydarzenie rozpoczęło się od powitania gości i okolicznościowych przemówień. Przybyłych uczestników serdecznie przywitał Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Do powitania przyłączyli się Przewodniczący Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego poseł Arkadiusz Marchewka, poseł Sławomir Nitras, senator Grzegorz Napieralski, Konsul Honorowy RFN w Szczecinie Mariusz Majkut, Sekretarz Cedyni Anna Witek, Sekretarz Stanu ds. Europejskich oraz Pełnomocnik ds. współpracy Polski i Brandenburgii Jobst-Hinrich Ubbelohde, Dyrektor Urzędu Gmin – Urząd Gminy Barnim – Oderbruch Karsten Birkholz oraz Prezes Zarządu MXL4 Architekt Tomasz Maksymiuk. Wszyscy mówili o wspaniałych widokach i nowej funkcji mostu, który przyciągnie wielu miłośników aktywnego wypoczynku, a po zakończeniu inwestycji po stronie Niemiec przeprawa Siekierki – Neurüdnitz stanie się najpiękniejszym przejściem granicznym i rowerowym łącznikiem Pomorza Zachodniego z Europą.

Po części oficjalnej rozpoczął się rodzinny piknik ekologiczny. Podczas jego trwania można było udać się na most i posłuchać ciekawostek o ptakach zamieszkujących okolice mostu, m.in. o rybitwie czarnej i puchaczu Bubo Bubo. Dla najmłodszych przygotowano karmniki dla ptaków do samodzielnego wykonania i ozdobienia. Animatorzy zajęli się zabawami i atrakcjami dla dzieci. Malowali im buzie i puszczali bańki mydlane. Od godz. 14 na platformie widokowej można było poćwiczyć na warsztatach jogi i przejechać się bicyklem.

Pyszną kuchnię z grillem i domowymi wypiekami dla wszystkich uczestników wydarzenia przygotowała Spółdzielnia Socjalna „Gród Cedynia”.

Link do galerii na Facebooku: https://www.facebook.com/cedynia/photos/pcb.2692815814175529/2692803247510119