Konferencja „Przyroda bez granic w unikalnej Dolinie Dolnej Odry” – relacja

W czwartek 24 września br. w Starej Rudnicy odbyła się konferencja inicjująca polsko-niemiecki projekt „Przyroda bez granic w unikalnej Dolinie Dolnej Odry”, którego wartość to ponad 1,314 mln euro. Konferencję otworzyli wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Kustosz, poseł Jarosław Rzepa, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego Ryszard Mićko oraz burmistrz Cedyni Adam Zarzycki, a gośćmi byli m.in. dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek, burmistrz Cedyni Adam Zarzycki, wójt Widuchowej Paweł Wróbel, burmistrz Mieszkowic Andrzej Salwa oraz goście z Niemiec.

Projekt „Przyroda bez granic w unikalnej Dolinie Dolnej Odry” realizowany będzie w dużej mierze na terenie gminy Cedynia i w jego ramach podjęta będzie miedzy innymi ochrona czynna Rezerwatu Bielinek, ochrona ptaków drapieżnych (budowa platform lęgowych), zachowanie bioróżnorodności na terenach podmokłych (m.in. na Rozlewiskach Kostrzyneckich), rozminowanie rezerwatu przyrody „Wrzosowiska Cedyńskie im. inż. Wiesława Czyżewskiego”, na których będzie prowadzona także ochrona czynna polegająca na kontrolowanym wypalaniu.
Goście konferencji, po wysłuchaniu referatów, obejrzeniu nowego filmu promocyjnego udali się na poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Rudnicy pod przewodnictwem sołtys Agnieszki Nowackiej. Wybór dań oraz ich jakość i smak wzbudziły niekłamany zachwyt wszystkich.

Po obiedzie uczestnicy konferencji udali się na trzy wycieczki terenowe – na Rozlewiska Kostrzyneckie, Wrzosowiska Cedyńskie oraz odwiedzili realizowaną inwestycję na moście w Siekierkach. W przyszłym roku będziemy mogli już swobodnie przekraczać tu granicę zarówno rowerem jak i pieszo.