Fundacja KGHM Polska Miedź i „Bieg do Orła- Cedynia 972-2023”

Fundacja KGHM Polska Miedź i „Bieg do Orła- Cedynia 972-2023” to tytuł projektu, który po raz drugi został dofinansowany przez Fundację KGHM Polska Miedź. Z roku na rok impreza staje się bardziej znana, co za tym idzie chętnych jest coraz to więcej. W roku bieżącym przed biegiem głównym odbył się marsz Nordic Walking, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Marsz również szedł do Orła, który stoi na Górze Czcibora.

W ramach tego projektu 1 czerwca 2023 odbyły się biegi dla dzieci i młodzieży oraz osób z niepełnosprawnościami.

Działania sportowe organizowane w rocznicę zwycięskiej bitwy pod Cedynią z roku 972, to ponadpokoleniowe pokonanie trasy biegu oraz uczczenie zwycięstwa Mieszka I i jego brata Czcibora. To nie tylko sport, ale również edukacja historyczna.

Projekt swoim zasięgiem obejmuje obszar całego kraju. Bieg do Orła i marsz Nordic Walking są wydarzeniem z pewnością zachęcającym do udziału zawodników z całej Polski. Dzięki temu wzmacniana jest współpraca sąsiadujących gmin, co stwarza szansę na bliższe poznanie się i szersze promowanie imprez sportowych.

Dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź i obecności na wydarzeniu przedstawicieli Kopalni Huty Miedzi Cedynia, rywalizacje sportowe miały charakter bardzo uroczysty i edukacyjny. Zawodnicy i mieszkańcy mieli możliwość zgłębienia wiedzy o Fundacji, o Hucie Miedzi Cedynia i oczywiście o rocznicy bitwy, a jest to możliwe dzięki wspólnym zawodom sportowym. W tym przypadku biegi łączą i uczą pokolenia , jest bardzo trafnym podsumowaniem.

Gmina Cedynia składa podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia: Fundacji KGHM Polska Miedź, Hucie Miedzi Cedynia, Ludowym Zespołom Sportowym, Radosław Paciejewski (ilikesport.pl), Komisji sędziowskiej Biegu, Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Cedyni, Pracownikom Urzędu Miejskiego w Cedyni

Relacja z zdjęciami z mety oraz odznaczeń:

https://www.facebook.com/cedynia/posts/pfbid0NHN7gLi9rJRgw8xEFHNnkXJjy8QT5Jj3Z7pe46sWT2HHjnochP3cXJKbg7P7nnz7l

https://www.facebook.com/cedynia/posts/pfbid02q83YhwoXQ7thAeE1M9oeLrYEGWzC3qjedcH94sVm7heWJ8oEm1LAMQVHF3ZXAEkKl