Zapraszamy na projekcję filmu pt. „Śladami Pana Samochodzika – Pojezierze Myśliborskie”

Zapraszamy na projekcję filmu pt. „Śladami Pana Samochodzika – Pojezierze Myśliborskie”, która odbędzie się 22 lipca 2023 r. o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym w Cedyni. Wstęp wolny.

Akcję słynnej „Księgi strachów” Zbigniew Nienacki umieścił właśnie na Pojezierzu Myśliborskim. Czy zrobił tak tylko dlatego, że w pobliżu przebiega granica z Niemcami i łatwiej było zaaranżować sensacyjne wydarzenia? Czy powstanie powieści miało podłoże polityczno-propagandowe? Film próbuje odpowiedzieć na pytanie, co pod koniec lat sześćdziesiątych mogło skłonić pisarza do przyjazdu na zachodnie rubieże Polski.

Podróż z kamerą śladami Pana Samochodzika ma również walor edukacyjny – niemal z każdym z opisywanych w powieści miejsc łączą się jakieś warte spopularyzowania ciekawostki historyczne, nieznane szerzej fakty, legendy. Widzowie będą mogli poznać ich źródła, zapoznając się z rozmowami z miejscowymi historykami i miłośnikami regionu. W filmie zobaczymy między innymi Górę Czcibora i Lubiechów Górny.

Pomysłodawcą i producentem filmu jest szczecinianin Robert Lewandowski. Reżyserem jest Witold Dusiński. Gmina Cedynia była jednym z koproducentów dokumentu. 22 lipca mieszkańcy będą mogli spotkać się i porozmawiać z twórcami filmu.