„Tradycje, obrzędy i historia na pograniczu Odry – Cedynia 2021”

To tytuł projektu, który jest realizowany od 1-go września i trwać będzie do 29 października 2021r. w Cedyni. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpraca Interreg VA Meklemburgia – Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania, Beneficjentem przedsięwzięcia jest Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, autorem zastępca burmistrza Cedyni Małgorzata Karwan.

Projekt podzielony został na II etapy. I etap został już zrealizowany, a były to dożynki gminne, które odbyły się 4 września. Polsko- niemieckie dożynki rozpoczęły się od Mszy świętej, wspólnego korowodu do amfiteatru miejskiego, przywitaniem rolników, gospodarza dożynek, starostów, gości i mieszkańców. Część artystyczną rozpoczęto od przedstawienia staropolskiego obrzędu dożynkowego. Duży aplauz wzbudziły występy zespołów z Polski i Niemiec, w szczególności występ zespołu z Lunow Drump Ariwe. Dużo uśmiechu i radości dał publiczności występ zespołu Czciborzanie i przygotowane przez Nich przyśpiewki. Występy zespołów przeplatane były potyczkami sołeckimi z Polski i Niemiec. Jak zawsze było emocjonalnie i zabawnie.

Podczas trwania imprezy dożynkowej zorganizowano warsztaty: wyplatania wieńców dożynkowych, układania bukietów z kwiatów ogrodowych i jesiennych ikeban oraz warsztaty carwingu – czyli dekorowania potraw.

Zainteresowanie było duże, a umiejętności nabyte z pewnością bezcenne.

Dożynki – to oczywiście konkursy:

 1. Najładniejszy wieniec dożynkowy:
  I miejsce – Golice
  II miejsce – Lubiechów Dolny
  III miejsce – Orzechów
  Wyróżnienie – Siekierki

Za udział nagrody również otrzymali:
Stara Rudnica, Lubiechów Górny, Łukowice, Czachów, Bielinek, COKiS oraz goście z Niemiec Wriezen, Lunow oraz Bad Freienwalde

 1. Najokazalszy bochen chleba dożynkowego:
  I miejsce- Siekierki
  II miejsce – Bielinek
  III miejsce Czachów

Za udział nagrody również otrzymali:
Wriezen, Lunow, Bad Freienwalde, Lubiechów Dolny, Kostrzynek, Łukowice, Lubiechów Górny, Golice

 1. Najpiękniejszy bukiet kwiatów ogrodowych i polnych:
  I miejsce – Orzechów
  II miejsce – Bielinek
  III miejsce- Golice

Za udział nagrody również otrzymali:
Lunow, Bad Freienwalde , Wriezen, Anna Hahnel, Czachów, Lubiechów Dolny, Stary Kostrzynek, Łukowice, Lubiechów Górny, oraz panie Iwona, Jolanta, Kinga i Dorota.

 1. Konkurs kulinarny pt „ Tradycyjne potrawy polskie i niemieckie”:
  I miejsce – Lubiechów Dolny
  II miejsce- Bielinek
  III miejsce- Golice

Za udział nagrody również otrzymali:
Orzechów, Spółdzielnia Socjalna „Gród Cedynia”, Lubiechów Górny, Łukowice, Czachów, MDP-Czachów, Bad Freienwalde, Wriezen, Lunow

 1. Potyczki sołeckie:
  I miejsce- OSP Cedynia
  II miejsce- Lubiechów Dolny
  III miejsce- Czachów

Za udział Drużyna z Lunow i drużyna Andrei T. z Niemiec.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w święcie i gratulujemy zdobytych nagród, które zostały zakupione ze środków z Unii Europejskiej.

GALERIA