Święto Wolności na polsko niemieckim pograniczu – Piknik Rodzinny – relacja

26 maja 2023 na moście Siekierki – Neurudnitz odbyło się wydarzenie pn. „Święto wolności na polsko-niemieckim pograniczu – piknik rodzinny”, zorganizowane wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Gminę Cedynia. Głównym celem uroczystości było odsłonięcie pomnika – ławeczki profesora W. Bartoszewskiego, który był budowniczym mostów polsko-niemieckiego pojednania.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz województwa na czele z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem, przedstawiciele gminy Cedynia na czele z burmistrzem Adamem Zarzyckim, Cornelia Pieper – Konsul Generalna RFN w Gdańsku, Karsten Birkholz Dyrektor Urzędu Gminy Barnim-Oderbruch, a także przewodnicząca Inicjatywy im. Władysława Bartoszewskiego Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Berlinie.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników bardzo ciekawy program, a w nim m.in. polonez na moście zatańczony przez chętnych, a prowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg oraz Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce. Dla dzieci były różne animacje, malowanie twarzy, gry i warsztaty, prowadzone m.in. przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

Muzeum Regionalne w Cedyni przygotowało wystawę poświęconą historii mostów. Zwiedzający podziwiali różne odsłony mostów i poznawali ciekawe koncepcje ich zagospodarowania przez dziesięciolecia.

Wszyscy goście i turyści, a było ich naprawdę wielu dzięki sprzyjającej pogodzie, mogli częstować się piknikowymi przysmakami.

GALERIA