Rajd Cedyńskiego Klubu Rowerowego do Doliny Świergotki – relacja

W niedzielę 21. kwietnia 2024 r. odbył się rajd Dzień Ziemi w Dolinie Świergotki. Cedyński Klub Rowerowy i wszyscy uczestnicy wystartowali o godz. 10:00 spod Muzeum Regionalnego w Cedyni i udali się do Lubiechowa Dolnego. Stamtąd przejechali do Doliny Świergotki, gdzie na uczestników rajdu czekało nie lada wyzwanie – przeprawa przez strumyk Świergotkę oraz wspinaczka pod największy pomnik w Puszczy Piaskowej, upamiętniający Roberta von Keudella, niemieckiego dyplomatę i polityka.

Robert von Keudell był Generalnym Dyrektorem Pruskich Lasów Państwowych, ambasadorem Niemiec we Włoszech raz osobistym sekretarzem Ottona von Bismarcka. Był również właścicielem posiadłości ziemskich w Lubiechowie Górnym oraz lasów pomiędzy Czachowem a Bielinkiem. Prawdopodobnie 25. kwietnia 1903 roku uległ wypadkowi, spadając powożoną bryczką w dół wąwozu Świergotki. Zmarł następnego dnia w szpitalu w Chojnie. 10 lat później jego syn, Walter, postawił pomnik, który mieliśmy okazję podziwiać – na jednym z boków wciąż znajduje się, ledwie już widoczna, data śmierci von Keudella.

Na tych, którzy przetrwali ekstremalną wyprawę, czekało ognisko i kiełbaski. Gdy wszyscy już odzyskali siły, przystąpili do akcji sprzątania świata. Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na zanieczyszczenia, które są poważnym problemem XXI wieku. Uczestnicy rajdu zebrali śmieci z terenów wokół parkingu leśnego w Markocinie i punktu widokowego w rezerwacie Bielinek. Akcji towarzyszyło hasło „posprzątaj z nami świat i zostaw po sobie zielony ślad!”. Po wszystkim odbyły się zawody w grze plenerowej Kubb. Uczestnicy wydarzenia otrzymali również drobne, pamiątkowe upominki. Serdecznie wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę, atmosfera była bardzo przyjazna i pełna poczucia humoru. Nawet pogoda dopisała! Do zobaczenia na następnych wyjazdach!

Organizatorem wydarzenia był Cedyński Klub Rowerowy. Dziękujemy cedyńskiej policji za zabezpieczenie naszego przejazdu do Doliny Świergotki.

Zadanie publiczne zostało dofinansowane ze środków otrzymanych od Powiatu Gryfińskiego.