„Przywracanie pamięci – cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim” – relacja

W czwartek, 10 września br. w Muzeum Regionalnym w Cedyni odbyło się spotkanie w ramach projektu realizowanego przez szczeciński Oddział Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Żydów w Polsce pod nazwą „Przywracanie pamięci – cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim”. Spotkanie otworzył dyrektor Muzeum Ryszard Matecki, a poprowadziła je przewodnicząca szczecińskiego Oddziału TSKŻ Róża Król. Następnie odbyła się projekcja filmu pt.„Przywracanie pamięci – cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim” autorstwa Pawła i Michała Kulików oraz wykład dr Anny Bartczak nt. społeczności żydowskiej zamieszkującej Pomorze Zachodnie. Na spotkanie przybyli mieszkańcy naszej gminy, w tym młodzież z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Cedyni, pod opieką nauczycielki historii Renaty Misiury. Obecna była także Wiceburmistrz Małgorzata Karwan oraz Sekretarz Gminy Anna Witek. Wydarzenie przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze. Wykład oraz film odsłonił wiele ciekawych tradycji dotyczących kultury żydowskiej, która jest rzeczywiście warta uwagi i poznania.

Po oficjalnym spotkaniu zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek oraz kuluarowe dyskusje o wrażeniach związanych z filmem i wykładem.

Przed II Wojną Światową społeczność żydowska w Cedyni była bardzo nieliczna, natomiast pamiątką po niej jest jeden z niewielu zachowanych na naszym terenie kirkutów, który znajdziemy niedaleko wieży widokowej.

Organizatorami spotkania byli: Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Żydów w Polsce, Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, Punkt Informacji Turystycznej oraz Muzeum Regionalne w Cedyni.