Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – relacja

Gminne obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny w Kościele pw. NMP w Cedyni, w której wzięli udział przedstawiciele władz gminy, poczty sztandarowe, strażacy jednostek OSP z gminy Cedynia oraz mieszkańcy. Mszę odprawił ksiądz kanonik dziekan Michał Kostrzewa.

Po mszy świętej wszyscy goście zgromadzili się na Placu Wolności. Odśpiewany został hymn państwowy. Prowadzący uroczystość, dyrektor Muzeum Regionalnego w Cedyni Michał Potapiński, przywitał władze gminy Cedynia, księdza kanonika dziekana Michała Kostrzewę, przybyłych gości, mieszkańców, wszystkie delegacje sołectw, stowarzyszeń, szkół oraz instytucji z gminy Cedynia. Przypomniał również zgromadzonym zarys historii – kiedy to 3 maja 1791, 233 lata temu, Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję. Był to historyczny moment nie tylko dla Polski, ale i dla świata – nasza ustawa zasadnicza była druga po amerykańskiej i pierwsza w Europie.

Sekretarz Cedyni Anna Witek wygłosiła przemówienie, w imieniu burmistrza Cedyni Adama Zarzyckiego, nawiązując do lokalnego patriotyzmu. Złożyła również podziękowania za wymagającą i pełną poświęceń służbę strażakom z okazji Dnia Strażaka.

Delegacje tradycyjnie złożyły biało-czerwone wiązanki pod pomnikiem.

O część artystyczną uroczystości zadbali: Wanessa Zagórska, dzieci ze studia muzycznego COKiS oraz Zespół Czciborzanie, za co serdecznie im dziękujemy. To dzięki nim każde ważne wydarzenie w naszej gminie jest oprawione piękną, nastrojową muzyką.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w gminnych obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

GALERIA