Jak samodzielnie dokonać zmian w CEIDG?

Jak samodzielnie dokonać zmian w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej? Zmiany w rejestrze Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej czy popularnie zwanej CEIDG to rodzaj czynności, które od czasu do czasu musi dokonywać każdy przedsiębiorca. Najczęściej obejmują one takie działania jak:

  • zakładanie i zamknięcie działalności
  • zawieszanie i wznawianie działalności
  • zmiany danych osobowych takich jak np. numer dowodu osobistego czy nazwisko
  • zmiany adresów: zamieszkania, korespondencyjnych oraz miejsca prowadzenia działalności
  • zmiany rodzaju działalności według klasyfikacji PKD
  • wybór rodzaju formy opodatkowania PIT
  • prowadzenia ksiąg rachunkowych
  • ustalenia pełnomocników

Zwykle aby dokonać zmian w CEIDG udajemy się do najbliższego urzędu miasta lub gminy. Co jednak zrobić gdy taka opcja jest utrudniona? Można zrobić to samodzielnie przez internet. Jest to proces dość prosty jednakże składający się z kilku etapów.

Etap 1 – Profil zaufany
Jeżeli masz już Profil zaufany i wiesz jak się go używa, możesz pominąć ten etap i przejść od razu do etapu 2

Profil zaufany to potwierdzony zestaw danych, które jednoznacznie identyfikują jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych w internecie. Te dane to imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Profil zaufany jest tak zabezpieczony, aby nikt – poza jego właścicielem – nie mógł go użyć. Dzięki temu każda osoba, która ma profil zaufany i użyje go w usłudze internetowej podmiotu publicznego, jest wiarygodna.

Jeżeli nie masz Profilu koniecznie odwiedź stronę https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany aby dowiedzieć się więcej.

Zasadniczo są dwa sposoby jak taki profil uzyskać. Złożyć wniosek online pod adresem https://pz.gov.pl/pz/index a następnie udać się do punktu potwierdzającego. Wyszukiwarka takich punktów znajduje się tutaj https://pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList

PROFIL ZAUFANY MOŻESZ ZAŁOŻYĆ BEZ WYCHODZENIA Z DOMU, JEŚLI MASZ KONTO W SYSTEMIE BANKU LUB INNEGO PRZEDSIĘBIORCY, KTÓRY MA ZGODĘ NA POTWIERDZANIE PROFILU ZAUFANEGO

Lista banków które umożliwiają potwierdzenie profilu zaufanego online: T-mobile Bankowe, PKO BP, INTELIGO, Santander, PEKAO S.A., mBank, ING, Envelo, Millenium,Alior Bank

Rejestracja profilu zaufanego przez bank znajduje się tutaj https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp

Oto krótki film pokazujący jak wygląda proces rejestracji:

https://www.youtube.com/watch?v=5zvWIQ7cLVU

Jak już masz swój Profil zaufany można przejść do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

Etap 2 – CEIDG
Wejdź na stronę internetową CEIDG załóż konto użytkownika. Najlepiej wejść bezpośrednio na adres: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/NewUser.aspx

Aby rozpocząć rejestrację trzeba zalogować się Profilem zaufanym, w tym celu wybieramy opcję Login.gov.pl. W trakcje logowania zostaniesz poproszony o wprowadzenie kodu SMS jaki przyjdzie na Twój telefon.

Następnie tworzymy konto przedsiębiorcy. Część danych osobowych jest już pobrana z naszego profilu zaufanego, pozostałe trzeba uzupełnić. W tym celu postępujemy zgodnie z instrukcjami na stronie. Po założeniu konta w CEIDG i zalogowaniu możemy samodzielnie dokonywać zmian. Wybieramy opcję która nas interesuje np. „Wznów Działalność”.

Po kliknięciu otworzy się nowy wniosek do CEIDG – taki sam jaki zawsze wypełniamy w Urzędzie Gminy. Tutaj trzeba wprowadzić informacje które chcemy zmienić oraz te, które są wymagana czyli oznaczone na kolor różowy. Aby zakończyć trzeba na dole formularza kliknąć opcję „Dalej” .

W ten sposób powstaje wniosek roboczy. Aby go wysłać należy ponownie dokonać autoryzacji za pomocą Profilu Zaufanego. Procedura wygląda podobnie jak przy logowaniu.