Dni Cedyni 2022 – relacja

Za nami kolejne Dni Cedyni 2022. W piątek w amfiteatrze miejskim pod kierownictwem Ewy Kwiecień na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież. Gwiazdą wieczoru był zespół „MIG”, na który przybyło mnóstwo wielbicieli z naszej gminy i gmin sąsiednich. Wszyscy razem śpiewali ich przeboje. Występ nie obył się bez kilku bisów. Gmina Cedynia pochwaliła się naszym znanym już w Polsce zespołem „WOLTER” z Lubiechowa Dolnego i solistą Markiem Wolskim, który zachwycił publiczność swoimi utworami oraz wykonaniem kilku coverów.

W sobotę o 11.00 odbyło się otwarcie „Mostu Siekierki-Neurudnitz” dla ruchu turystycznego po stronie niemieckiej. W uroczystościach udział wzięli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Burmistrz Cedyni Adam Zarzycki, Premier Brandenburgii Ditmar Wiodke oraz przedstawiciel Urzędu Gminy Barnim_Oderbruch p. Karsten Birkholz. Ścieżka po stronie niemieckiej wykonana jest w innej technologii, ale najważniejsze jest, że można swobodnie pokonywać trasy rowerowe po obu stronach Odry.

O godzinie 15.00 pod Górą Czcibora odbył się „Bieg do Orła – Cedynia 972-2022” współfinansowany z budżetu Fundacji KGHM Polska Miedź.

W amfiteatrze miejskim od godz. 17.00 odbyły się prezentacje artystyczne dzieci ze szkoły tańca Siempre Latino, które uczyły się pod czujnym okiem pani Anny Stadler. Wystąpił Chór Czciborzanie z instruktorem Ewą Kwiecień.

O 18.00 w sobotę tradycyjnie Burmistrz Cedyni Adam Zarzycki dokonał oficjalnego otarcia Dni Cedyni, na których zaszczyciła nas swoją obecnością Jej Ekscelencja Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino Anna Maria Anders, córka generała Andersa. Na uroczystość przybyli także burmistrzowie gmin Powiatu Gryfińskiego. Pani Ambasador towarzyszyło Zjednoczenie Organizacji Historycznych i Strzeleckich Bractwo Kurkowe Rzeczypospolitej na czele z wielkim kanclerzem gen. Gniewomierem- Rokosz-Kuczyńskim. Pożegnano absolwentów szkół z Cedyni i Piasku. Wręczone zostały nagrody zwycięzcom biegu do Orła.

Pogoda sprawiła nam niemiłą niespodziankę w postaci ulewy, ale na szczęście wierna publiczność kabaretu „Koń Polski” nie dała się odstraszyć i dzielnie dotrzymywała artystom towarzystwa. Po nim wystąpiły zespoły disco-polo „Mario Bischin” i „ENDRIU”. W muzycznej niespodziance zaprezentowaliśmy ukraińskie melodie.

Gwiazdą wieczoru był zespół „PIĘKNI i MLODZI” na który przybyły tłumy wielbicieli. Frekwencja dopisała, a zespół miał rewelacyjny kontakt z publicznością. Po długim okresie pandemii i zakazu organizowania imprez masowych młodzież do godziny trzeciej nad ranem bawiła się przy muzyce tanecznej z DJ.

Od piątku do niedzieli pod Górą Czcibora odbywały się cedyńskie spotkania z historią w których brały udział grupy rekonstrukcyjne. Odbyły się średniowieczne warsztaty rzemieślnicze, turnieje bojowe i pokaz obrzędów i zwyczajów z tamtych czasów.

A w niedzielę odbyła się inscenizacja „Bitwy Pod Cedynią.”

Niedziela to szczególny dzień w odchodach 1050 rocznicy bitwy pod Cedynią, w których uczestniczył Premier Mateusz Morawiecki wraz z przedstawicielami rządu oraz Pani Ambasador Anna Maria Anders. Mszę celebrował J.E Arcybiskup Metropolita Szczecińsko – Kamieński Andrzej Dzięga.

Wszystkim Państwu dziękujemy i zapraszamy do gminy Cedynia!


Bitwa pod Cedynią 2022 – relacja filmowa

https://www.facebook.com/watch/?v=1336364933559159SPONSORZY

Fundacja KGHM
Grupa AZOTY
Port
sksm

Projekt „Polsko-niemieckie spotkania z historią – Cedynia 2022”, dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania).