Cedynia w Iranie

Pośród różnych materiałów archiwalnych zgromadzonych w cedyńskim Muzeum znajdują się wycinki prasowe z 1972 roku. Pomiędzy nimi odnalazły się trzy, które naprowadziły nas na trop niezwykłej historii.

Na fali obchodów tysięcznej rocznicy bitwy pod Cedynią w 1972 roku ze Szczecina do Iranu wyruszyła ekspedycja Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego. Celem był mało znany łańcuch górski Zagros. Nasi wspinacze zdobyli tam liczący 3 500 metrów szczyt, który nazwali Cedynia-Kuh.

Muzeum w Cedyni podjęło próbę odszukania śladów tej wyprawy i samego szczytu. Udało się odnaleźć ostatniego żyjącego członka ekspedycji, który obecnie mieszka w Domu Księży Emerytów w Puszczykowie pod Poznaniem. Ksiądz Władysław Dobroć ma 90 lat, przez wiele lat sprawował posługę we francuskiej Dunkierce, nadal jest niezwykle sprawny fizycznie, dowcipny i ze świetną pamięcią. Przekazał nam w formie elektronicznej materiał zdjęciowy z wyprawy do Iranu oraz opowiedział o niej. Reportaż o wyprawie ukazał się 14 sierpnia br. w Gazecie Wyborczej.

Zaprosiliśmy księdza Wł. Dobrocia do Cedyni, by opowiedział nam o wyprawie do Iranu. O spotkaniu będziemy informować.