Cedynia świętuje niepodległość Polski

11 listopada na Palcu Wolności Urząd Miejski i Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu zorganizowali obchody Dnia Niepodległości. Nieco wcześniej mieszkańcy oraz delegacje organizacji społecznych, szkół i strażaków uczestniczyli w Mszy Świętej za Ojczyznę w kościele pw. Narodzenia NMP celebrowanej przez księdza dziekana kanonika Michała Kostrzewę.

Uroczystości rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania Hymnu Narodowego, w ten sposób Cedynia dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu!”.

Witając zgromadzonych mieszkańców burmistrz Adam Zarzycki wygłosił okolicznościowe przemówienie, przypominając o historii odzyskania niepodległości przez Polskę, ale odniósł się także do dnia dzisiejszego, między innymi do sprawy cedyńskiego pomnika. Wyraził nadzieję, że w następnym roku odnajdziemy porozumienie i miejsce, gdzie będziemy mogli razem, bez podziałów świętować.

Mimo zimnej i wietrznej pogody, wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni oraz piknik z wojskową grochówką i grillem zgromadziły niemałą rzeszę mieszkańców. Na scenie wystąpił zespół Czciborzanie oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Piasku. Zabawa trwała do godzin popołudniowych.

Organizatorzy dziękują Panom Robertowi i Andrzejowi Erdmannom, właścicielom hotelu i restauracji Piast w Cedyni za ufundowanie ciepłego posiłku dla uczestników Pikniku Niepodległości, a dla Pań ze Stowarzyszenia Dla Gminy Cedynia szczególne podziękowania za słodkie wypieki, które dały nam tyle ciepła i radości w ten chłodny dzień.