Ankieta w sprawie pomnika na Placu Wolności

Dużymi krokami zbliża się Święto Niepodległości. 11 listopada spotkamy się na Placu Wolności w Cedyni, by z radością celebrować nasze narodowe święto.

Od kilku lat trwała korespondencja z Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim oraz z IPN w sprawie pomnika na rynku, gmina Cedynia została wezwana do wskazania miejsc, które „propagują komunizm lub inny system totalitarny”. Wg IPN takim przypadkiem jest nasz cedyński pomnik i powinny być z niego usunięte symbole, które podlegają ustawie z 2016 roku.

Stojący w centralnym punkcie miasta pomnik ma w swoim założeniu łączyć wszystkich mieszkańców. Burmistrz Cedyni Adam Zarzycki zaprosił do dyskusji o jego kształcie obywateli naszej gminy, którzy reprezentują wiele środowisk i udało się wypracować dwa stanowiska w tej sprawie.

Przeszliśmy się też po Cedyni i zapytaliśmy mieszkańców o to co znajduje się na pomniku. Około 50% (to bardzo dobry wynik!) wiedziała co on symbolizuje.

Możecie państwo oddać głos w naszej internetowej sondzie na portalu społecznościowym Facebook, zostawiamy też możliwość swobodnej wypowiedzi, być może się pojawią inne koncepcje.

Ponieważ nie każdy posiada konto na portalu społecznościowym, zapraszamy też do cedyńskiego muzeum, gdzie będzie można zostawić swój głos.

Już 25 października o godz. 17:00 zapraszamy do cedyńskiego Ratusza. W sali obrad Rady Miejskiej podsumujemy naszą sondę i podyskutujemy o kształcie przyszłego pomnika i obchodach Święta Niepodległości.