104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1050. rocznicy bitwy pod Cedynią była bardzo ważnym wydarzeniem dla mieszkańców Cedyni. 11. listopada na placu Wolności odbyły się uroczystości związane z naszym świętem narodowym. Pierwszym punktem programu była uroczysta msza święta w intencji ojczyzny i mieszkańców naszej gminy. We mszy świętej uczestniczyły poczty sztandarowe cedyńskich Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkół z gminy Cedynia, władze oraz zaproszeni goście. Po mszy świętej wszyscy udali się na dalszą część uroczystości na plac Wolności. Tam zgromadzonych gości, mieszkańców, dzieci oraz druhny i druhów z OSP przywitała zastępca burmistrza Małgorzata Karwan. Następnie podniosłe przemówienie wygłosił burmistrz Adam Zarzycki, nawiązując do patriotyzmu i dziękując zgromadzonym za tak liczny udział w obchodach święta niepodległości. To bardzo budujące widzieć wielu młodych ludzi, którym rodzice od najmłodszych lat przekazują najważniejsze dla każdego Polaka wartości – Bóg, honor, ojczyzna.
Wyjątkowym momentem uroczystości był przemarsz dzieci i młodzieży z cedyńskich szkół. Wszyscy ubrani w okolicznościowe koszulki, trzymając w rękach biało-czerwone flagi pod wodzą marszałka Piłsudskiego, w rolę którego wcielił się dyrektor Muzeum Regionalnego w Cedyni Michał Potapiński, wbiegli na plac Wolności, tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieci biorące udział w biegu otrzymały pamiątkowe medale.
Wzruszający był występ Wanessy Zagórskiej, której głos niósł się po ulicach Cedyni. Chór Czciborzanie, pod wodzą Ewy Kwiecień, również uświetnił wydarzenie pięknymi patriotycznymi pieśniami.
Tradycyjnie delegacje władz gminy, sołectw, stowarzyszeń, szkół z terenu naszej gminy, złożyły pod pomnikiem okolicznościowe wiązanki i znicze.
Podczas obchodów święta niepodległości w Cedyni odbyło się symboliczne przywitanie nowego wozu bojowego dla OSP Czachów oraz jego poświęcenie przez księdza kanonika dziekana Michała Kostrzewę.
Po uroczystości zebrani mogli posilić się pożywną grochówką strażacką.
Dalsza część obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przeniosła się do Czachowa. W remizie OSP spotkali się nie tylko druhowie z naszej gminy, ale również z gmin sąsiednich, władze oraz zaproszeni goście, dzięki którym udało się pozyskać dofinansowanie na zakup nowego wozu bojowego.