XIX Sesja Rady Miejskiej w Cedyni – relacja

Dzisiejsza sesja Rady Miejskiej odbyła się po raz kolejny (z powodu obostrzeń „covidowych) na stołówce Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cedyni. Sesja była jedną z „technicznych”, składała się jedynie z kilku punktów, pośród których znajdowały się sprawozdania z działalności instytucji działających na terenie gminy.

Radni zagłosowali m.in. nad zabezpieczeniem w budżecie pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli, budowę pierwszego etapu „obwodnicy” szkoły w Cedyni oraz przyjęli informację, że w najbliższym czasie remontowane będzie zaplecze sportowe szkoły. Burmistrz Adam Zarzycki omówił także kwestię sprzedaży nieruchomości w centrum Cedyni (budynku, który niedawno spłonął w pożarze) oraz zagłosowano nad przekazaniem Cedyńskiemu Ośrodkowi Kultury i Sportu świetlicy w Piasku.

Podczas dyskusji o szkolnictwie, radna Czesława Borgul zapytała o dalsze losy rozbudowy szkoły w Piasku. Burmistrz Adam Zarzycki odpowiedział, że trzeba na oświatę patrzyć z perspektywy całej gminy, a nie pojedynczej szkoły i do tego zachęca też panią radną. Jakiekolwiek prace w Piasku są wstrzymane przez prokuraturę i do czasu, aż nie będzie zakończone postępowanie nic nie można zrobić.

Nie patrzymy na całą sytuację bezczynnie – podkreślił Burmistrz – prowadzone są bardzo zaawansowane rozmowy o przyszłości szkoły. Jak Państwo widzicie, nikt nie zamierza jej likwidować, ale musimy odpowiedzieć na procesy demograficzne, które się dokonują. Staramy się rozwiązać odziedziczony po poprzedniej kadencji poważny problem natury finansowej i społecznej. Pomysł na bardzo kosztowną rozbudowę szkoły w Piasku, przy zaniedbaniu stanu technicznego szkoły w Cedyni, może nam się odbić bardzo szybko czkawką, bo istnieje realne niebezpieczeństwo, że obie szkoły nie będą działać – jedna z powodu wstrzymania prac przez prokuraturę, a druga z powodu awarii ogrzewania lub przeciekającego dachu. Podejmujemy bardzo zaawansowane działania skorzystania z funduszy Mechanizmu Norweskiego, które umożliwią nam przeprowadzenie kompleksowego remontu szkoły w Cedyni.

Radny Leszek Kopiecki chciał się dowiedzieć na jakim etapie jest realizacja inwestycji ścieżki rowerowej Cedynia – Osinów Dolny. Burmistrz A. Zarzycki odpowiedział, że prace nad inwestycją toczą się swoim rytmem, przechodzimy w najbliższej przyszłości do etapu wykupu działek i – jeśli nic nie stanie nam na przeszkodzie – w przyszłym roku będzie ogłoszony przetarg na budowę.