„Tradycje, obrzędy i historia na pograniczu Odry – Cedynia 2021”

Jest to temat projektu, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpraca Interreg VA Meklemburgia – Pomorze Przednie/ Brandenburgia/ Polska w Euroregionie Pomerania.

Beneficjentem projektu jest Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, autorem zastępca burmistrza Małgorzata Karwan, a pomysłodawcą muralu Burmistrz Cedyni Adam Zarzycki.

Przedsięwzięcie zostało podzielone na dwie części: polsko- niemieckie dożynki gminne, które odbyły się 4 września oraz warsztaty artystyczne Street artu, realizowane od 20 do 30 września, podczas których powstanie historyczny mural na ścianie o wymiarach 65 m2.

Warsztaty są prowadzone przez dwie panie instruktorki, które nauczą uczestników różnych technik malarstwa. Każdy z uczestników podczas trwania projektu namalował swoją własną koncepcję muralu, powstanie również makieta palisady spod Góry Czcibora.

Celem projektu jest poznawanie polskich i niemieckich obrzędów i tradycji dożynkowych, wspólna integracja, zawieranie przyjaźni z naszymi sąsiadami zza Odry, edukacja historyczna i plastyczna oraz dalsza współpraca.

Uroczyste odsłonięcie dzieła – muralu, oraz wystawa prac, które powstają podczas polsko- niemieckich warsztatów odbędzie się 30 września o godz. 12:00.

Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie.