Zapraszamy na przedpola Góry Czcibora na „Polsko-Niemieckie spotkania z historią – Cedynia 2024”, które odbędą się w dniach 21-22-23 czerwca 2024 roku na trasie między Cedynią a Osinowym Dolnym, u podnóża Góry Czcibora. Przybędą tam grupy rekonstrukcyjne z Polski i Niemiec, które wspólnie poprowadzą warsztaty rzemiosł dawnych, zorganizują konkursy, gry i zabawy.
Partnerem wydarzenia organizowanego przez Muzeum Regionalne w Cedyni jest Centrum Studiów Uckermark „Latarnia” dla życia i kultury niemiecko-żydowskiej e.V. w Schwedt/Oder.
Projekt sfinansowany z Funduszu Małych Projektów (FMP) w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027.

PROGRAM
Piątek (21.06.2024r.)
- Przyjazd uczestników i grup rekonstrukcyjnych, tworzenie średniowiecznego obozowiska, stoisk rzemieślniczych i warsztatowych.
Sobota (22.06.2024r.)
od godziny 10:00
- Cykl zajęć warsztatowych z wielu dziedzin w tym: podstaw jazdy konnej, muzyki dawnej, filcowania, garncarstwa, brązownictwa, obozu łowców, warzelnictwa soli, pasmonictwa.
- Turnieje bojowe: walki na miecz i tarczę, walki włóczniami, walki toporem, łucznicy.
- Konkurs na najbardziej historyczny strój damski i męski z epoki średniowiecza.
- 20:00 Noc kupały.
Niedziela (23.06.2024r.)
od godziny 9:00
- Cykl zajęć warsztatowych jak w dniu 22.06.2024r. z wielu dziedzin w tym: podstaw jazdy konnej, muzyki dawnej, filcowania, garncarstwa, brązownictwa, obozu łowców, warzelnictwa soli, pasmonictwa.
- Finał turniejów bojowych: walki na miecz i tarczę, walki włóczniami, walki toporem, łucznicy.
- Gry i zabawy z udziałem uczestników i publiczności.
- 14:00 Inscenizacja bitwy pod Cedynią.


Kwota całkowita projektu: 38.118,00 EURO
Kwota dotacji projektu: 30.494,00 EURO
Cel projektu: Cel projektu, to wspieranie transgranicznej kultury i turystyki poprzez: wzmocnienie świadomości odnośnie wspólnej historii i kultury (tego, co w niej łączy), jej poznawanie w duchu wzajemnego zrozumienia i poszanowania własnej tożsamości (tzw. korzeni); podniesienie atrakcyjności obszaru objętego Programem w świadomości mieszkańców terenów przygranicznych i gości (turystów) odwiedzających w tym czasie region.
Rezultat projektu: Wzmocnienie świadomości odnośnie do wspólnej kultury i historii poprzez organizację trzydniowego plenerowego wydarzenia „Polsko-niemieckie spotkania z historią – Cedynia 2024” oraz cyklu warsztatów.