Ponowne otwarcie granicy w Osinowie Dolnym

W nocy, z 12 na 13 czerwca, zostały ponownie otwarte granice Polski, w tym z naszymi niemieckimi sąsiadami. Do Osinowa Dolnego przybyło wielu kupców, przedsiębiorców i oczywiście pracowników, którzy 15 marca zostali pozbawieni możliwości zarobkowania, czego przyczyną było rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa.

Przed otwarciem mostu na miejscu pojawił się gospodarz naszej gminy, Burmistrz Adam Zarzycki. Warto wspomnieć, że Burmistrz Cedyni Adam Zarzycki przez cały czas izolacji inicjował wsparcie dla miejscowych przedsiębiorców i ich pracowników (m.in. poprzez umorzenia czynszów i podatków). Wystosował także dwa apele do premiera RP (pierwszy z dnia 21 kwietnia, a kolejny z 18 maja) z prośbą o otwarcie granic i umożliwienie pracy naszej społeczności.

Na miejscu obecny był także sołtys i przedsiębiorca z Osinowa Dolnego, Andrzej Szwałek. Wspólnie z burmistrzem oraz jednym z żołnierzy o północy symbolicznie zdjęli barierki i otworzyli granicę witając sąsiadów. Na przywitanie pierwsi goście otrzymali małe pamiątki od burmistrza, a przy ich wjeździe do Osinowa na niebie pojawiły się fajerwerki. Wydarzeniu towarzyszyła przyjazna i koleżeńska atmosfera po obu stronach. Słychać było muzykę, radość i śmiechy. Można było zauważyć, jak bliskie są relacje pomiędzy polską i niemiecką stroną. Burmistrz podziękował także żołnierzom za ich ciężka służbę na granicy.

Kupcy mogą odetchnąć z ulgą- handel na granicy wrócił. Kilka minut po północy rynek znowu tętnił życiem. Cieszymy się, że wszystko wraca do normy, a mieszkańcy naszej gminy i okolicznych miejscowości mogą znowu spać spokojnie. Pamiętajmy jednak, że nadal jesteśmy narażeni na zagrożenie związane z koronawirusem, więc dbajmy o zachowanie wszystkich możliwych zaleceń sanitarnych i przestrzegajmy środków ostrożności.

GALERIA