Polsko-niemieckie spotkania ze średniowieczem 2025 – relacja

W dniach 27-29.06.2025 r. pod Górą Czcibora (na trasie pomiędzy Cedynią i Osinowem Dolnym) odbyła się cykliczna, otwarta plenerowa impreza pn. „Polsko-niemieckie spotkania ze średniowieczem 2025”. Wydarzenie było dofinansowane z Funduszu Małych Projektów (FMP) w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027. Głównym organizatorem wydarzenia było Muzeum Regionalne w Cedyni, a jego partnerem Muzeum Miejskie w Schwedt nad Odrą. Koordynatorem projektu po stronie niemieckiej była Pani Anke Grodon, a po stronie polskiej Pan Michał Potapiński.

Założony główny cel projektu, to: wzmocnienie świadomości odnośnie wspólnej historii i kultury (tego, co w niej łączy), jej poznawanie w duchu wzajemnego zrozumienia i poszanowania własnej tożsamości (tzw. korzeni); podniesienie atrakcyjności obszaru objętego programem w świadomości mieszkańców terenów przygranicznych i gości (turystów) odwiedzających w tym czasie region, wspieranie transgranicznej kultury i turystyki jako skutecznego narzędzia przyczyniającego się do rozwoju turystycznego i kulturalnego regionu.

27 czerwca (piątek) od wczesnych godzin popołudniowych zjeżdżały się grupy rekonstrukcyjne i prowadzący warsztaty rzemiosł dawnych, po czym nastąpiło tworzenie obozowiska o średniowiecznym charakterze i przygotowanie stoisk do prowadzenia warsztatów rzemiosł dawnych.

28 czerwca (sobota) odbywały się zajęcia warsztatowe z muzyki dawnej, brązownictwa, barwiarstwa, filcowania, obozu łowców, pasamonictwa, garncarstwa, warzelnictwa soli i podstaw jazdy konnej.
W warsztatach udział brali nie tylko uczestnicy projektu, ale również zainteresowana publiczność licznie odwiedzająca w tym czasie obozowisko. Była to niepowtarzalna okazja do poznania tajników średniowiecznej sztuki rzemieślniczej.

W wykonaniu rekonstruktorów odbyły się 4 turnieje bojowe: walki na miecz i tarczę, walki włóczniami, walki toporem i łuczniczy. Przeprowadzono konkurs na najbardziej historyczny strój z epoki średniowiecza w 2 kategoriach: damskiej i męskiej. Zwycięzcom wręczono nagrody rzeczowe.

W międzyczasie (dla zainteresowanych uczestników i publiczności) odbyły się 4 prelekcje na temat średniowiecza i ówczesnych warunków życia.

Dodatkową atrakcją był towarzyszący wydarzeniu koncert muzyki i pokaz tańca z epoki średniowiecza.
Wieczorem w ramach integracji grup rekonstrukcyjnych z Polski i Niemiec oraz ukazania dla przybyłych gości bogatej kultury Słowian odbyła się „Noc Kupały”. W ramach obrzędu na polanie rozpalono duże ognisko przy którym zgromadzili się uczestnicy wydarzenia. Żerca (prowadzący obrzęd kapłan religii słowiańskiej) przeprowadził ceremoniał, a następnie zaprosił wszystkich gości do wspólnej celebracji w prastarym słowiańskim obrządku. Za zabezpieczenie przeciwpożarowe „Nocy Kupały” była odpowiedzialna Ochotnicza Straż Pożarna z Piasek.

29 czerwca (niedziela) odbywał się dalszy cykl zajęć warsztatowych oraz gry i zabawy z udziałem bezpośrednich uczestników i zgromadzonej publiczności.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz jazdy konnej w wykonaniu prowadzących warsztaty, podczas którego sześciu jeźdźców zaprezentowało trudną sztukę popisów akrobatycznych tzw. dżygitówki.

O godz.14.00 odbyła się kulminacyjna część 3-dniowej imprezy, tj. inscenizacja bitwy średniowiecznej z udziałem uczestników projektu i rekonstruktorów, w tym: piechoty, łuczników. Dodatkową atrakcją, która ubogaciła kulturowo wydarzenie była inscenizacja koronacji pierwszego Polskiego Króla, Bolesława Chrobrego.

Efektem całego wydarzenia było podpisanie deklaracji partnerskiej współpracy pomiędzy Muzeum Regionalnym w Cedyni i Stadtmuseum Schwedt nad Odrą reprezentowanym przez Panią Dyrektor Anke Grodon, której składamy serdeczne podziękowanie za udział i pomoc w organizacji wydarzenia.

Dziękujemy również jednostkom OSP z gminy Cedynia oraz policji z Cedyni za profesjonalizm i pomoc w zabezpieczenie wydarzenia.

Projekt został dofinansowany z Funduszu Małych Projektów (FMP) w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027.

Rezultat projektu, to: wzmocnienie świadomości odnośnie do wspólnej kultury i historii poprzez organizację trzydniowego plenerowego wydarzenia „Polsko-niemieckie spotkania ze średniowieczem 2025” oraz cyklu warsztatów.

Kwota całkowita projektu: 39.500,00 EURO
Kwota dofinansowania projektu: 31.600,00 EURO