Pan wicepremier prof. Piotr Gliński w Cedyni

2 sierpnia mieliśmy zaszczyt gościć na ziemi cedyńskiej delegację przedstawicieli Rządu RP, na czele z wiceprezesem Rady Ministrów, prof. Piotrem Glińskim – Ministrem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Panu wicepremierowi towarzyszyli pan europoseł Joachim Brudziński, pan Poseł Czesław Hoc i pan Poseł Michał Jach. Zaszczycił nas również swoją obecnością Pan wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Pan wicepremier i goście towarzyszący zostali przywitani przez Zastępcę Burmistrza panią Małgorzatę Karwan, w imieniu swoim, pana burmistrza i mieszkańców gminy Cedynia.

Delegacja swoją wizytę rozpoczęła od miejsca chwały Oręża Polskiego z roku 972, czyli Góry Czcibora i pomnika, który przedstawia symbol naszego państwa, Orła wzbijającego się do lotu. „Tu jest Polska”, „tu jest najdalej na zachód wysunięty zakątek naszej Ojczyzny”, „tu mieszkają patrioci, którzy dbają o te ziemie, o pomniki i o pamięć historyczną” – to tylko kilka cytatów wypowiedzi pana ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz zacnych gości.

Pan wicepremier na tych ziemiach gościł po raz pierwszy, ale obiecał, że nie ostatni. Widok z góry Czcibora zachwycił wszystkich, nikt nawet nie wspomniał o zmęczeniu po pokonaniu 270 schodów.

Następnym miejscem na trasie wizyty był Cmentarz Wojenny 1. Armii Wojska Polskiego w Siekierkach, gdzie pan wicepremier wraz z delegacją złożył kwiaty w hołdzie poległym.

Bardzo ważnym miejscem dla naszych zacnych gości było odwiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach, tu również był czas na chwilę modlitwy i rozmowy.

Na zakończenie wizyty pani burmistrz podziękowała panu wicepremierowi oraz gościom i zaprosiła wszystkich szczególnie na uroczystości w roku 2022, czyli na 1050. rocznicę Bitwy Pod Cedynią.

Obszerna relacja fotograficzna z wizyty jest dostępna na naszym profilu na Facebook’u.