Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Dziś mija 102 rocznica tej symbolicznej daty. Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.

Święto Niepodległości, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. Zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r. – a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

W tym roku obchodziliśmy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej – młode Państwo Polskie od samego początku musiało się zmierzyć z wrogą ideologią, która wtargnęła w nasze granice. Bitwę tę wygraliśmy, wygraliśmy wojnę z bolszewikami, ale musieliśmy podjąć ciężką pracę, by zbudować nasze państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. W 1939 roku znów straciliśmy niepodległość i nasza Ojczyzna znalazła się najpierw pod okupacją.

Dziś, jako wolny kraj i naród musimy mierzyć się z codziennymi wyzwaniami, które stawia przed nami świat. Rok 2020 zapisze się w historii jako jeden z tych, który zmienia nasze priorytety i poglądy. Pandemia koronawirusa postawiła przed nami zupełnie inne wyzwania. Walką o dobro Ojczyzny okazuje się dbanie o siebie, o najbliższych, o otoczenie. Pomaganie ludziom starszym i utrzymywanie reżimu sanitarnego. Wielu z nas lub w naszym otoczeniu przechodzi ciężkie choroby i musimy mieć wiele cierpliwości i wyrozumiałości. Pandemia ma ogromny wpływ na gospodarkę i musimy się liczyć ze spadkiem dochodów i dobrobytu. Dziś po raz kolejny redefiniujemy patriotyzm i oczekujemy z niepokojem co nam przyniesie świat, dlatego tak ważna jest solidarność społeczna i odpowiedzialność – także w naszym małym cedyńskim wymiarze.

Mimo wszystko obchodzimy dzisiejsze święto pełni optymizmu, wierząc że polski charakter narodowy i witalna siła, która w nas tkwią, uporają się ze wszystkimi zagrożeniami i w przyszłym roku będziemy mogli spotkać się wspólnie pod biało – czerwoną, by cieszyć się naszą niepodległością.