Najdalej wysunięty na zachód punkt Polski

Na terenie gminy Cedynia pomiędzy wsią Stary Kostrzynek a Osinów Dolny, na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się najdalej na zachód położony obszar Polski. Punkt numer 630-553*G o współrzędnych geograficznych WGS 84 52° 50′ 15,5795’’ N, 14° 07’22,5482’’ E jest najdalej wysuniętym na zachód punktem granicy państwa. Punkt ten znajduje się  w nurcie rzeki Odry w odległości 200 metrów  w kierunku południowo-zachodnim od kamienia pamiątkowego. Kamień został odsłonięty 26 czerwca 2016 r. podczas uroczystości Błogosławieństwa Wody – Dni Cedyni. Oznakowanie zachodniego krańca Rzeczypospolitej Polskiej było inicjatywą Społecznego Komitetu Budowy Wyznacznika Najdalej Wysuniętego na Zachód Punktu RP.

Najdalej wysunięty na zachód punkt Polski
Najdalej wysunięty na zachód punkt Polski

Do kamienia pamiątkowego prowadzi  ścieżka piesza o długości 620 metrów. Zwiedzanie rozpoczynamy przy Pomniku Matek Polek czekających na powrót Synów z Wojny, w Osinowie Dolnym. Przy pomniku znajduje się parking, na którym ustawiono pierwszą z trzech tablic informacyjnych. Ścieżka prowadzi wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 126 w kierunku Starego Kostrzynka.

Z asfaltowej drogi kierujemy się w prawo, i dalej poruszamy się bezpiecznie pasem przeciwpożarowym na krawędzi lasu. Po około 250 metrach skręcamy w prawo. Idąc w dół ku rzece dochodzimy do kamienia pamiątkowego, który symbolicznie oznakowuje najdalej na zachód wysunięty punkt Polski. Obok kamienia usytuowana jest tablica informacyjna.

Najdalej wysunięty na zachód punkt Polski
Najdalej wysunięty na zachód punkt Polski

Kierując się oznakowaną ścieżką wzdłuż brzegu Odry (na lewo od kamienia), dochodzimy do trzeciej tablicy informacyjnej. Z tego miejsca do najdalej na zachód wysuniętego punktu Polski, leżącego w nurcie rzeki, jest tylko 148 metrów. Pokonanie całej ścieżki spacerowej zajmuje 10 minut.

Zapraszamy do zwiedzania tego wyjątkowego miejsca i obcowania z pięknem przyrody Cedyńskiego Parku Krajobrazowego.

W Punkcie Informacji Turystycznej w Cedyni (plac Wolności 4) można uzyskać certyfikat pobytu w najdalej na zachód położonym punkcie Polski.