Komunikat Burmistrza Cedyni

Szanowni Państwo. Jako burmistrz, ale jednocześnie Wasz sąsiad i obywatel Cedyni, zwracam się do Was w tej trudnej dla nas wszystkich chwili, chcąc poinformować o wszystkich działaniach, które podejmuje cedyński samorząd w dobie pandemii i obostrzeń podejmowanych przez Rząd RP.

Od czwartku 16 kwietnia obowiązuje na całym terenie naszego kraju nakaz używania środków zakrywających usta i nos. Ponieważ wiemy, że nie wszyscy mają dostęp do takich materiałów oraz że obecna sytuacja dała pole do popisu różnej maści spekulantom, zainicjowaliśmy akcję szycia maseczek przez wolontariuszy, którym składamy ogromne podziękowania. Środki ochrony dostarczane są do wszystkich potrzebującym przez cedyński Ośrodek Pomocy Społecznej. Jeśli ktoś chciałby pomóc w szyciu, serdecznie zapraszamy do kontaktu z COKiS – dostaniecie Państwo wszystkie niezbędne materiały.

Wszystkie jednostki gminy zostały wyposażone w środki ochrony – rękawiczki, płyny odkażające. Co prawda nie pracujemy w zwykłym trybie, ale chciałbym Państwa zapewnić, że zarówno Urząd, Opieka Społeczna, Administracja Szkół jak i ZGKiM pracują. Sprawy w Urzędzie są załatwiane, projekty realizowane, przetargi się odbywają, śmieci są wywożone, a ulice sprzątane. Staramy się zachować maksimum normalności w tej nadzwyczajnej sytuacji, na ile ona nam na to pozwala.

Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu z oczywistych względów był zmuszony do odwołania Dni Cedyni i wszystkich innych planowanych imprez, ale aktywność przeniesiona została do internetu. Korzystajcie Państwo z bogatej oferty, która ciągle jest doskonalona i rozwijana. To samo dotyczy cedyńskiego muzeum. Całą ofertę znajdziecie Państwo w naszym serwisie cedynia.pl

Nauczyciele cedyńskich szkół zostali postawieni przed faktem prowadzenia zająć w systemie on-line. Dziękujemy zarówno im, jak i rodzicom, którzy biorą na siebie ten ciężar i starają się realizować program, na ile jest to możliwe. Sytuacja jest nadzwyczajna i wymaga nadzwyczajnych rozwiązań. Wydałem polecenie złożenia wniosku do Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i przyznano nam środki na zakup ponad 20 laptopów do dyspozycji szkół. Komputery te wspomogą proces zdalnego nauczania. Realizacja zlecenia odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Ogromna odpowiedzialność spoczęła na naszych służbach. Chciałbym podziękować za działanie i gotowość cedyńskiej policji i strażakom. Zawsze można było na Was liczyć, a w obliczu zagrożenia Wasza wiedza, wyszkolenie i wrażliwość społeczna liczą się w dwójnasób. Na terenie gminy zostało wyznaczone miejsce, które ma pełnić rolę szpitala polowego w razie rozwoju epidemii, mamy nadzieję, że nie będzie potrzebne. Obecnie wszystkie osoby, które przebywają na kwarantannach odbywają je w swoich domach, a poza gminą, na terenie naszego powiatu, znajdują się dwa ośrodki, w których można spędzić dwa tygodnie w izolacji. W razie potrzeby jesteśmy również do Państwa dyspozycji, w razie zagrożenia zawsze możecie zadzwonić do całodobowego dyżurnego, pod nr tel. 500 411 601 (OPS).

Wszyscy mamy świadomość, że pandemia to nie tylko zagrożenie dla naszego zdrowia, ale także katastrofa dla naszej gospodarki. Szczególnie regiony przygraniczne zostały tym dotknięte – żyliśmy głównie z handlu i usług. Dlatego zwróciłem się do Pana Premiera z apelem o uruchomienie małego ruchu granicznego, by pracujący w Niemczech Polacy byli objęci takimi samymi przepisami jak kierowcy TIRów oraz przeanalizowanie sytuacji dotyczącej wprowadzenia zasad bezpieczeństwa na targowiskach. Analizujemy również sprawy związane z podatkami – przesunięcia terminów, rozłożenia płatności w ratach lub ewentualnych umorzeń. W najbliższym czasie na posiedzeniu Rady przedstawię sytuację w jakiej znalazła się gmina i będziemy dyskutować o tym w jaki sposób możemy pomóc naszym przedsiębiorcom. Musimy także podjąć trudne decyzje związane z cięciem kosztów, szukamy oszczędności wszędzie gdzie to możliwe – przykładowo w tym roku nie będzie działać kąpielisko przy ośrodku rekreacji i sportu.

Z końcem kwietnia podjąłem decyzję w sprawie obniżenia stawek czynszu. Już teraz możemy powiedzieć, że będzie to obniżka nawet do 50%. Obiecuję Państwu, że wszystkie wnioski dzierżawców prowadzących działalność na terenie gminy dotyczące ulg będą rozpatrywane indywidualnie i z jak największą życzliwością wobec przedsiębiorców, a ci, którzy zadeklarują utrzymanie miejsc pracy mogą liczyć na specjalne traktowanie. Będziemy wspierać Was wszystkich w ramach naszych kompetencji i możliwości, które daje nam Rząd RP, na którego decyzje i pomoc również czekamy – samorządy zostały dotknięte pandemią tak samo, jak inne dziedziny życia.

Mamy to szczęście, że Gmina Cedynia nie została dotknięta epidemią – nie mamy na terenie gminy żadnego zachorowania. Wynika to również z dużej odpowiedzialności naszych obywateli – wszyscy z jak największą uwagą podchodzimy do obostrzeń i rygorów związanych z pandemią. I chciałbym Państwu za to ogromnie i za całego serca podziękować, bardzo życzę wszystkim, by tak zostało. Mam pewność, że poprzez współdziałanie przejdziemy ten trudny czas bezpiecznie i będziemy mogli wrócić do pracy, szkoły. Obecna sytuacja jest testem dla naszej społeczności, wierzę, że wyjdziemy z niej jeszcze silniejsi.

Trudno jest mówić obecnie o przyszłości, ale gwarantuję Państwu jedno – nikt w naszej gminie nie zostanie pozostawiony bez wsparcia i pomocy.

Burmistrz Cedyni Adam Zarzycki