Festyn charytatywny

W minioną sobotę, tj. 17.09.2022 w amfiteatrze miejskim w Cedyni odbył się festyn charytatywny na rzecz poszkodowanej rodziny z Orzechowa. W wyniku wybuchu gazu zniszczeniu uległ ich dom, który całkiem niedawno przeszedł generalny remont. Rodzina straciła swój dobytek w jednej chwili.

Organizatorzy

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Gminy Cedynia i Burmistrza Cedyni Adama Zarzyckiego. Głównymi organizatorami festynu był Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu oraz sołectwo Orzechów na czele z panią sołtys Agnieszką Fedorowicz. Przy pomocy OSP Osinów Dolny, OSP Czachów, OSP Lubiechów Górny, OSP Cedynia i wielu zaangażowanych stowarzyszeń, zorganizowano festyn, z którego cały dochód przeznaczony jest na pomoc w odbudowie zniszczonego domu. W przygotowanie festynu włączyły się również: KGW z Mętna, Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Cedyni i sołectwa gminy Cedynia.

Kto da więcej?

Głównym punktem programu była oczywiście licytacja. Darczyńcy przekazali na aukcję wiele cennych przedmiotów i bonów na usługi. Można było wylicytować bony na usługi fryzjerskie, na sesje fotograficzne, torty a nawet przyczepę drewna na zimę, która została przekazana na licytację przez poszkodowaną rodzinę.

Prowadzące licytacje, Monika Wajsprych oraz zastępca burmistrza Małgorzata Karwan, skutecznie zachęcały wszystkich zebranych do walki o cenne przedmioty. Niektóre fanty sprzedane zostały za kwoty nawet powyżej 1000 zł! Aukcja wzbudziła mnóstwo pozytywnych emocji i finalnie pozwoliła na zebranie sporej sumy pieniędzy. Festyn charytatywny to również loteria fantowa ciesząca się powodzeniem szczególnie wśród najmłodszych oraz dmuchane zamki, czyli to, na co dzieci czekają najbardziej przy każdym festynie.

Licytacje trwały do późnego wieczora. Te z przedmiotów licytacyjnych, które nie zostały zaprezentowane na scenie, trafią na aukcję internetową na grupie na Facebooku, poświęconej zbiórce dla poszkodowanych.

Występy i atrakcje towarzyszące

Goście festynu mogli podziwiać pokazy ognia przygotowane przez grupę Dragonis, a także efektowne pokazy strażackie prowadzone przez Ochotnicze Straże Pożarne naszej gminy.

Zainteresowani mogli wziąć udział w nauce pierwszej pomocy przy namiocie Gryfińskiego Stowarzyszenia Ratowniczego.

Na scenie grali i śpiewali dla nas młodzi artyści działający pod okiem Ewy Kwiecień oraz zespół Kalimera i zespół Czciborzanie.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz motocykli i motocrossów. Najodważniejsi mogli nawet wsiąść na maszynę i przejechać się, oczywiście w asyście kierowcy.

Pomoc z zewnątrz

Rodzinie z Orzechowa pomóc chcą nie tylko mieszkańcy gminy Cedynia, ale również z gmin sąsiednich. Podczas dożynek gminnych w Moryniu uzbierano blisko 2,5 tysiąca złotych, a szkoła ponadpodstawowa w Mieszkowicach przekazała 300 zł. Pieniądze te zostały dostarczone na festyn przez dyrektora Muzeum regionalnego w Cedyni, Michała Potapińskiego i włożone do puszki podczas festynu.

Pan Ratańczuk z Morynia, który prowadzi sklep budowlany, przekazał potrzebne materiały budowlane i wykończeniowe, które na pewno przydadzą się przy odbudowie zniszczonego domu.

Finał

Festyn odniósł niebywały sukces. Kwestorom udało się wspólnie zebrać do tej pory aż 29 915,21 złotych. Cały dochód przekazany zostanie rodzinie, aby jak najszybciej można było rozpocząć prace budowlane i remontowe.

Organizatorzy z całego serca dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie festynu, wszystkim darczyńcom oraz tym, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego szczytnego celu.

Informujemy również, że w dalszym ciągu trwa zbiórka internetowa, gdzie nadal można wpłacać datki.