80. rocznica Forsowania Odry

W piątek, 18 kwietnia 2025 roku, przy Pomniku upamiętniającym Żołnierzy 1 Batalionu Saperów, 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, 8 Batalionu Saperów oraz 1 Brygady Saperów w Siekierkach, przedstawiciele gminy Cedynia złożyli wieńce i zapalili znicze z okazji 80. rocznicy Forsowania Odry.

W imieniu mieszkańców gminy Cedynia hołd bohaterom oddali:
Piotr Głowniak – Burmistrz Cedyni
Małgorzata Gabryś – Portkowska – Zastępca Burmistrza
Krzysztof Nowak – Przewodniczący Rady Miejskiej
Grażyna Mażol – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej
Monika Martyka – p.o. Dyrektora COKiS
Michał Potapiński – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Cedyni

Składając wieńce i zapalając znicze, oddaliśmy cześć żołnierzom 1 Armii Wojska Polskiego, którzy w kwietniu 1945 roku, w dramatycznych i heroicznych warunkach, przeszli do historii.

Forsowanie Odry w 1945 roku
Między 14 a 20 kwietnia 1945 roku, w rejonie Siekierek, rozpoczęła się jedna z najważniejszych operacji wojskowych na ziemiach polskich — forsowanie Odry przez oddziały 1 Armii Wojska Polskiego. Był to kluczowy etap operacji berlińskiej, który otwierał drogę do stolicy III Rzeszy. W trudnych warunkach terenowych, pod silnym ostrzałem, polscy żołnierze zdołali utworzyć przyczółek po zachodniej stronie rzeki. Walki były niezwykle krwawe – w samej bitwie o przyczółek siekierkowski zginęło kilka tysięcy polskich żołnierzy. Ich ofiara miała ogromne znaczenie dla zakończenia II wojny światowej w Europie.

80 lat później, pamiętamy o ich odwadze, poświęceniu i miłości do Ojczyzny.
Cześć Ich Pamięci!