W piątek okolice Góry Czcibora zaroiły się od stoisk, rzemiosł średniowiecznych. W ramach piątkowych działań miało miejsce tworzenie średniowiecznego obozowiska pod górą Czcibora, które w tym roku rozbiło swoje namioty pod koronami drzew z uwagi na tropikalne temperatury.
Sobota, mimo potwornych upałów za dnia i bardzo obwitych opadów wieczorem, była dniem pełnym atrakcji. Od rana w obozowisku pod Górą Czcibora otwierały się stoiska ze średniowiecznym rzemiosłem, dla uczestników rekonstrukcji od godziny 10:00 trwały różnego rodzaju warsztaty w tym między innymi: barwiarstwa, filcowania, pasamonictwa, garncarstwa, warzelnictwa soli; brały w nich udział osoby zarówno z Niemiec jak i z Polski. W miejscu osłoniętym od słońca pod lasem ulokowano warsztaty podstaw jazdy konnej, dla koni przygotowano słomę, siano oraz pitną wodę, warsztaty trwały w godzinach porannych od około godziny 10:00 z uwagi na wysokie temperatury, zakończyły się chwilę przed godziną 13:00. W godzinach popołudniowych odbywały się konkursy w formie Polsko-Niemieckich turniejów bojowych w kategoriach: łucznicy, walka na miecz i tarczę, walka włóczniami, walka toporem. Dla zwycięzców poszczególnych kategorii turniejów rozdano nagrody za pierwsze trzy miejsca. W godzinach wieczornych rozpoczął się konkurs na najbardziej historyczny strój damski i męski w konkursie brali udział przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych z Niemiec i Polski, wyłoniono zwycięzców i wręczono nagrody za trzy pierwsze miejsca w dwóch kategoriach. Późnym wieczorem, rozpoczęła się inscenizacja Nocy Kupały a następnie Swaćba, czyli inscenizacja słowiańskiego obrzędu zaślubin. Dodatkowo na szczycie Góry Czcibora zorganizowano postrzyżyny, kolejny słowiański rytuał tym razem związany nadaniem dziecku imienia i przejście spod opieki matki pod opiekę ojca. Całość trwała do prawie do północy.
W godzinach rannych, około 10:00 z racji na trwającą zaledwie kilkadziesiąt metrów od obozowiska mszę świętą, grupy rekonstrukcyjne otworzyły stragany, stoiska z dawnym rzemiosłem, prezentowały przybyłym gościom życie ludzi sprzed tysiąclecia. Trwały jednocześnie przygotowania do przeprowadzenia inscenizacji bitwy pod Cedynią. W ramach trwających warsztatów, można było odwiedzić stoisko mincerza, barwiarstwa, filcowania oraz odwiedzić warsztaty jazdy konnej, zapoznać się z tajnikami średniowiecznych fachów, które dziś są obwiane tajemnicą. Po zakończeniu głównych uroczystości pod pomnikiem Polskiego Zwycięstwa nad Odrą, przybyli goście przeszli z miejsca gdzie odbywały się uroczystości w miejsce inscenizacji bitwy. Wojowie czekali już na swoich miejscach na widowni gościli przedstawiciele Polskiego Rządu na czele z Prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim, Ambasador RP we Włoszech Anną Marią Anders oraz samorządowcy i działacze szczebla wojewódzkiego, powiatowego i poszczególnych gmin regionu. Na rekonstrukcję przyjechała również liczna publiczność z regionu. Sama inscenizacja bitwy rozpoczęła się chwilę po godzinie 13:00, zaprezentowano hipotetyczny, przebieg wydarzeń sprzed 1050. lat. Po godzinie 14:00 miały miejsce występy zespołu muzyki dawnej „Jar”, który prezentował przekrój utworów i instrumentów z epoki oraz zabawiał publiczność. Trwały również pokazy sokolnictwa, które angażowały publiczność i cieszyły się dużym powodzeniem. W między czasie trwał konkurs: „na najbardziej wypasionego woja i najszykowniejszą białogłowę” w tym roku był dedykowany dla dzieci i młodzieży szkolnej W wyniku konkursu wyłoniono zwycięzców i wręczono nagrody za pierwsze trzy miejsca. Po godzinie 15:00 rozpoczął się pokaz woltyżerki konnej w ramach warsztatów jazdy konnej, przyciągnął on nie małą publikę.
Projekt „Polsko-niemieckie spotkania z historią – Cedynia 2022”, został dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania).
Przebieg bitwy oraz relację z wydarzenia można obejrzeć w filmie poniżej: