Od 1 września 2019 r. zacznie działać tzw. biała lista podatników VAT, czyli wykaz informacji o podatnikach VAT. Ma pomóc firmom skutecznie i szybko weryfikować kontrahentów. Lista będzie prowadzona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Szczegółowe informacje publikujemy poniżej.
Lista będzie prowadzona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (dalej „szef KAS”) i zostanie udostępniona 1 września 2019 r., na stronie internetowej Ministerstwa Finansów oraz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Czego dowiesz się dzięki białej liście podatników VAT?
- Sprawdzisz czy twój kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT.
- Jeśli twojemu kontrahentowi odmówiono rejestracji, wykreślono go z rejestru lub przywrócono zarejestrowanie jako podatnika VAT, poznasz podstawę prawną tych decyzji.
- Potwierdzisz numer rachunku bankowego, na jaki powinieneś zapłacić swojemu kontrahentowi.
Rachunki firm na białej liście podatników VAT
Z punktu widzenia przedsiębiorcy, najistotniejsze będzie publikowanie na liście numerów rachunków bankowych podatników.
Rachunki, które się na niej znajdą, zostaną pobrane z baz Krajowej
Administracji Skarbowej. Będą to te same numery rachunków, które podałeś
przy zakładaniu firmy w urzędzie skarbowym (w przypadku spółki
zarejestrowanej w KRS) albo za pośrednictwem CEIDG (w przypadku
jednoosobowej działalności gospodarczej).
Jeśli numery rachunków, z których korzysta twoja firma, zmieniły się od czasu jej założenia, powinieneś zaktualizować te informacje w urzędzie skarbowym (w przypadku spółki zarejestrowanej w KRS) lub poprzez CEIDG (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej).
O czym trzeba pamiętać?
- Po 1 września sprawdź swojego kontrahenta na białej liście podatników VAT prowadzonej przez szefa KAS. W szczególności dotyczy to firm, z którymi wcześniej nie współpracowałeś. W ten sposób dowiesz się czy twój kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT.
- Po 1 września, w dniu planowanej zapłaty za usługę czy towar sprawdź czy numer rachunku bankowego podany na fakturze jest taki sam, jak numer rachunku na białej liście podatników VAT. Jeśli rachunek nie jest taki sam, powinieneś to wyjaśnić ze swoim kontrahentem przed dokonaniem płatności.
- Jeśli przyjmujesz płatności powyżej 15 tys. zł, sprawdź na białej liście podatników VAT czy numery rachunków twojej firmy zgłoszone w urzędzie skarbowym (w przypadku spółki zarejestrowanej w KRS) albo za pośrednictwem CEIDG (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej) są prawidłowe. Brak lub błędny rachunek naraża na sankcje twoich kontrahentów, którzy będą płacić ci za towary lub usługi po 31 grudnia 2019 r.
Więcej informacji: KLIKNIJ TUTAJ
Źródło: biznes.gov.pl
Źródło foto: https://pixabay.com/pl/photos/kalkulator-obliczanie-ubezpieczenia-385506/