„Powinno się być dobrym jak chleb, powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs da siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny”. Słowa świętego Alberta przyświecały organizatorom Gminnych Dożynek, które odbyły się 3 września w Cedyni.
Inauguracja tego szczególnego dla rolników, ogrodników, sadowników i dla wszystkich mieszkańców naszej gminy wydarzenia, rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w kościele w Cedyni, podczas której zebrani wierni podziękowali za tegoroczne plony i modlili się o urodzaj na przyszły rok. We mszy świętej uczestniczyły władze gminy oraz reprezentanci sołectw, którzy uświetnili dekoracje kościoła pięknymi wieńcami.
Po mszy świętej barwny korowód, w asyście zespołu ludowo-biesiadnego Kalina z Dolic, zespoły Gama i Czciborzanie, a także wozów strażackich, przeszedł przez plac Wolności i ulicę Kościuszki prosto do amfiteatru miejski, śpiewając i radując się. Na całej długości ulicy można było podziwiać dożynkowe dekoracje z zabawnymi hasłami.
W amfiteatrze miejskim zebrał się spory tłum zaproszonych gości i mieszkańców. Uroczyście przystrojona scena zachęcała do zabawy. Zastępca burmistrza, Małgorzata Karwan, która jest jednocześnie dyrektorem COKiS, przywitała serdecznie wszystkich zgromadzonych i rozpoczęła staropolski obrzęd dożynkowy.
Gospodarzami dożynek w tym roku były sołectwa Orzechów i Żelichów i właśnie z tych sołectw wybrani zostali starostowie dożynek- starościna pani Agnieszka Fedorowicz, starosta pan Stanisław Martyka oraz pomocnicy starostów – Dobromiła Dąbrowska i Karol Olejnik.
Pani burmistrz w pięknych słowach przedstawiła gościom naszych starostów i przywitała gospodarza gminy burmistrza Adama Zarzyckiego, po czym wszyscy wspólnie dzielili się chlebem z mieszkańcami, tak jak nakazuje tradycja.
Kolejnym specyficznym obrzędem dożynkowym jest obtańczenie wieńca dożynkowego. Profesjonalnie, ze śpiewem na ustach obtańczyły go panie z zespołu Kalina. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu w przyszłym roku plony naszych rolników będą obfite.
Bardzo ważnym punktem programu było szczególne wyróżnienie strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych naszej gminy, którzy brali udział w usuwaniu skutków katastrofy ekologicznej na Odrze. Ich poświęcenie i zaangażowanie zostało docenione. Burmistrz Adam Zarzycki wręczył każdej jednostce czek na kwotę 1000 zł oraz podbieraki wędkarskie na pamiątkę i cedyńskie parasolki.
Równocześnie z obrzędami dożynkowymi trwała prezentacja sołectw gminy Cedynia. Reprezentacje każdej miejscowości przystroiły swoje stoiska, by zaprezentować wieloletni dorobek każdej z nich.
W tym roku sołectwa przygotowały potrawy kuchni staropolskiej, były produkty z kapusty, zupy, różne przysmaki z darów lata, a także mnóstwo pysznych ciast. Goście dożynek mogli degustować dania oraz podziwiać wystawy zdjęć, pucharów czy też obrazów. Sołectwa gminy Cedynia mają naprawdę ciekawe historie, które mogliśmy poznać podczas dożynek gminnych.