Warsztaty Muzyki Dawnej w Cedyni

11 kwietnia 2024 r. cedyńskie Zespoły Muzyki Dawnej FLAUTI PAZZI I FLAUTI URLANTI wzięły udział w warsztatach, które poprowadził dyrektor Międzynarodowych Warsztatów Muzyki Dawnej p. Adam Deneka. Uczestniczki po raz kolejny miały możliwość doskonalić swój warsztat gry na profesjonalnych fletach utworów z okresu X – XIII w. Zdobyte umiejętności pomogą im lepiej przygotować się do polsko – niemieckich występów.

Muzyka Dawna inspiruje do poznawania historii naszego regionu i nawiązuje do Dziedzictwa Cystersów, a to za sprawą szlaku cysterskiego, na którym znajduje się miasto Cedynia, ponieważ znajduje się tutaj datowany na 1 połowę XIII wieku klasztor z kościołem, zbudowanym na wzgórzu na wschód od miasteczka, z hojnej donacji margrabiów brandenburskich.

Pan Adam dostrzegł ogromny potencjał muzyczny wśród cedyńskiej i moryńskiej młodzieży. Postanowił wesprzeć zespoły zarówno profesjonalnymi instrumentami jak i strojami. Dzięki współpracy STOWARZYSZENIA KULTURA I TRADYCJA z Morynia z MGOK w Mieszkowicach zespoły wspierała muzycznie swoją profesjonalną grą na skrzypcach p. Katarzyna Pożarycka. Natomiast dzięki Centrum Konferencyjno –Wypoczynkowemu SZAFIR uczestnicy mogą występować w pięknych strojach. Warsztaty historyczno- muzyczne z pięknymi strojami i profesjonalnymi instrumentami odbyły się dzięki wsparciu finansowemu gminy Cedynia oraz Banku Spółdzielczego w Chojnie.

Udział w warsztatach zapoczątkował przygotowania zespołów do oprawy muzycznej uroczystości związanych z obchodzonym w tym roku Jubileuszem 900-lecia Chrztu Pomorza w dziejach Polski i Europy.

Zespół FLAUTI PAZZI prowadzą Ewa Kwiecień i Adam Deneka natomiast zespół FLAUTI URLANTI prowadzą Sylwester Blachnierek i Adam Deneka. Oba zespoły działają w Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Cedyni.