Projekt: „Polsko-Niemieckie spotkania z historią – Cedynia 2024”

W miniony weekend miały miejsce Dni Cedyni 2024, w ramach których pod Górą Czcibora realizowano projekt „Polsko-Niemieckie spotkania z historią – Cedynia 2024”. Projekt ten uzyskał dofinansowanie z Funduszu Małych Projektów (FMP) w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027.

Wydarzenie rozpoczęło się w piątek 21 czerwca 2024 roku i trwało do niedzieli 23 czerwca 2024 roku. Przez trzy dni u podnóża Góry Czcibora odbywały się warsztaty rzemiosł dawnych, gry i konkursy. W ramach integracji uczestników projektu i przybyłych gości odbyła się również „Noc Kupały”. Punktem kulminacyjnym projektu była inscenizacja bitwy pod Cedynią w niedzielę na tle mozaiki ukazującej moment starcia wojsk Mieszka I z siłami margrabiego Hodona.

Piątek (21.06.2024r.)
Od godziny 17:00 pod Górę Czcibora zjeżdżały się grupy rekonstrukcyjne, warsztaty rzemiosł dawnych, kramy. Tego dnia uczestnicy projektu otrzymali kolację. Pomimo burzy, która nawiedziła nasz region, uczestnicy projektu spędzili mile wieczór.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Sobota (22.06.2024r.)
Sobota była intensywnym dniem, który dodatkowo rozpoczął się intensywnymi opadami deszczu. Pomimo niesprzyjającej aury o godzinie 10:00 rozpoczęły się warsztaty rzemiosł dawnych, początkowo były one prowadzone głównie dla uczestników projektu. W godzinach popołudniowych, gdy na niebie pojawiło się słońce, rozpoczęły się turnieje bojowe w czterech kategoriach: „Walka na miecz i tarczę”,”Walki toporem”, „Walka włócznią”, „Łucznicy”. W trakcie warsztatów rzemiosł dawnych, które odbywały się z dziedzin: muzyki dawnej, brązownictwa, barwiarstwa, filcowania, obozu łowców, pasamonictwa, garncarstwa i warzelnictwa soli, przybyli goście mieli okazje poznać meandry średniowiecznej sztuki rzemieślniczej. Wieczorem o godzinie 20:00 w ramach integracji grup rekonstrukcyjnych z Polski i Niemiec oraz ukazania dla przybyłych gości bogatej kultury Słowian odbyła się „Noc Kupały”. W ramach obrzędu na polanie rozpalono duże ognisko przy którym zgromadzili się uczestnicy wydarzenia. Żerca (prowadzący obrzęd) przeprowadził ceremoniał, a następnie wręczając zebranym pochodnie, przeprowadził na szczyt Góry Czcibora. Za zabezpieczenie przeciwpożarowe „Nocy Kupały” była odpowiedzialna OSP Piasek, która z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem zabezpieczyła teren. Przez cały dzień, działania pod Górą Czcibora były relacjonowane przez konferansjera oraz tłumaczone na bieżąco przez tłumacza na język niemiecki.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Niedziela (23.06.2024r.)
W niedzielę od godziny 9:00 miały miejsce warsztaty rzemiosł dawnych (kontynuacja działań z soboty), kontynuacja turniejów bojowych oraz warsztatów rzemiosł dawnych trwała do 12:00. W południe pod mozaiką odbył się koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Flauti Pazzi z Cedyni. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz jazdy konnej przygotowany przez warsztaty jazdy konnej. O godzinie 13:00 sześciu jeźdźców zaprezentowało trudną sztukę popisów akrobatycznych podczas jazdy konnej tzw. dżygitówka. W międzyczasie trwał konkurs na najbardziej historyczny strój z epoki średniowiecza w kategorii strój damski i męski. Swój finał maiły także turnieje bojowe w czterech kategoriach. Punktem kulminacyjnym projektu była inscenizacja bitwy pod Cedynią o godzinie 14:00, która przyciągnęła niemałą widownię z niemal całego regionu. Po inscenizacji bitwy wręczono nagrody za zajęcie trzech pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach turniejów bojowych oraz konkursie na najbardziej historyczny strój damski i męski. Nagrody wręczał Pan Piotr Głowniak – Burmistrz Cedyni oraz Michał Potapiński – dyrektor Muzeum Regionalnego w Cedyni. Przez cały dzień, działania pod Górą Czcibora były relacjonowane przez konferansjera oraz tłumaczone na bieżąco przez tłumacza na język niemiecki.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Za bezpieczeństwo uczestników projektu oraz przybyłych gości była odpowiedzialna firma Impel Security. Za zabezpieczenie medyczne było odpowiedzialne Gryfińskie Stowarzyszenie Ratownicze. Za wyżywienie uczestników była odpowiedzialna Spółdzielnia Socjalna „Gród Cedynia”. Wszystkim wykonawcom serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy również jednostkom OSP z gminy Cedynia oraz policji z Cedyni za profesjonalizm i sprawne zabezpieczenie wydarzenia.

Partnerem wydarzenia organizowanego przez Muzeum Regionalne w Cedyni jest Centrum Studiów Uckermark „Latarnia” dla życia i kultury niemiecko-żydowskiej e.V. w Schwedt/Oder.

Projekt pt. „Polsko-Niemieckie spotkania z historią – Cedynia 2024”, dofinansowano z Funduszu Małych Projektów (FMP) w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027