Narodowe Święto Niepodległości 2023 – relacja

Narodowe Święto Niepodległości dla Narodu Polskiego to jedno z najważniejszych świąt państwowych, bliskie sercom wszystkich Polaków, bliskie nam – Cedynianom.

Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Cedyni rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną przez księdza kanonika dziekana proboszcza Michała Kostrzewę. We mszy uczestniczyli przedstawiciele władz gminy Cedynia, mieszkańcy, zaproszeni goście, poczty sztandarowe cedyńskich szkół oraz wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z naszej gminy: OSP Cedynia, OSP Piasek, OSP Czachów, OSP Lubiechów Górny i OSP Osinów Dolny.

Po mszy świętej wszyscy zebrali się na placu Wolności, by w samo południe, wybrzmiał hymn państwowy.

Zebranych gości przywitała zastępca burmistrza Małgorzata Karwan, dziękując wszystkim zgromadzonym za przybycie oraz przedstawiając zacnych gości, którzy zaszczycili uroczystość swoją obecnością.

Gospodarz naszej gminy – Burmistrz Adam Zarzycki wygłosił przemówienie okolicznościowe, przypominając wszystkim zgromadzonym najważniejsze wartości, jakimi kieruje się Polak-Patriota –  Bóg, Honor, Ojczyzna.

Na uroczystość do Cedyni przybyli podpułkownik Maciej Zapolski – szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinie oraz podpułkownik Zbigniew Samsel – szef Wydziału Koordynacji i Analiz Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Szczecinie, którzy z rąk Burmistrza Cedyni zostali odznaczeni Krzyżem Viktorii Cedyńskiej – odznaczeniem, które zostało ustanowione przez Bractwo Kurkowe Rzeczypospolitej, z okazji Jubileuszu 1050. lecia Zwycięskiej Bitwy pod Cedynią.

Wraz z panami podpułkownikami, swoją obecnością uroczystość uświetnił Posterunek Honorowy 5 Pułku Inżynieryjnego w osobach dowódcy warty kaprala Artura Kalbarczyka, szeregowego Mirosława Włodka oraz szeregowego Bartłomieja Ziarkowskiego. Żołnierze pełnili wartę honorową przy pomniku na placu Wolności.

Dla uczczenia pamięci wszystkich poległych na tych ziemiach i w podziękowaniu za wolny kraj, biało-czerwone wiązanki i znicze składali przedstawiciele instytucji, sołectw, przedsiębiorstw i stowarzyszeń z gminy Cedynia – w tym roku było aż 21 delegacji z naszej gminy.

Podczas walk o wolność Polski, na przestrzeni wieków, od zawsze żołnierzom towarzyszyły pieśni, które pozwalały im przetrwać w najtrudniejszych warunkach i wyrazić emocje o doświadczeniach wojny. Podczas cedyńskich obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, piękne patriotyczne utwory wykonały dwie bardzo utalentowane wokalistki. Wanessa Zagórska, która swoim głosem rozbija najtwardsze serca oraz pani Magdalena Puzik – Kierownik OPS w Cedyni, oczarowując zebranych profesjonalnym wykonaniem utworów.

Atrakcją nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych był kołowy transporter opancerzony „Rosomak” z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, którym do Cedyni przyjechali starszy szeregowy Karol Michalak oraz starszy szeregowy Kacper Kapuściński. Odważni mogli wejść do maszyny i poczuć się jak żołnierze.

Po części oficjalnej uroczystości, wszyscy uczestnicy udali się na poczęstunek przygotowany przez pracowników Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Można było zjeść ciepły posiłek z grilla oraz pożywną grochówkę.

Narodowe Święto Niepodległości jest dla Polaków czasem dumy i radości. Udział w takiej uroczystości jest możliwością  godnego uczczenia tego dnia oraz poczucia przynależności do Patriotycznego Polskiego Narodu. Istotne jest, aby najwyższe wartości przekazywać dzieciom, z pokolenia na pokolenie, żeby zawsze pamiętać o naszej historii, by nigdy nie zapomnieć tego, że nasi przodkowie walczyli o to, byśmy mogli dziś żyć w wolnym, suwerennym kraju. By za kolejne 50 i 100 lat nasze dzieci, wnuczęta i prawnuczęta nadal pamiętały i ten najważniejszy dzień dla każdego Polaka, uroczyście i należycie świętowały. Zadbajmy o to.

« z 4 »