Minuta ciszy dla Bohaterskich Powstańców Warszawskich

Pierwszy sierpnia to środek wakacji, przeważnie czas wypoczynku, urlopów, zabaw i relaksu. Jednak w Polskiej historii data ta jest szczególnie ważna. We wtorek 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 w Warszawie rozpoczęła się operacja „Burza”, akcja która miała za zadanie oswobodzić stolicę z rąk okupanta i miała potrwać raptem kilka dni. Jak wiemy Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. Do walk przystąpiło około 30 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej z Okręgu Warszawskiego, zaledwie 10 procent z Nich było uzbrojonych. Przeciwko powstańcom Niemcy wystawili do walki 20 tysięcy w pełni uzbrojonych żołnierzy ze wsparciem artyleryjskim i lotniczym. Efektem kilkumiesięcznych walk były tysiące ofiar, ogromne zniszczenia i niewypowiedziane ludzkie cierpienie. Jednak, co należy podkreślić, Powstanie Warszawskie było największym tego typu aktem oporu i bohaterstwa w okupowanej przez hitlerowców Europie.

Gmina Cedynia jak co roku przyłącza się do ogólnopolskiej akcji uczczenia minutą ciszy Bohaterskich Powstańców Warszawskich. W poniedziałek 1 sierpnia o godzinie 17:00 „W” jak WOLNOŚĆ, nad naszymi głowami zabrzmią syreny alarmowe. Prosimy, aby przystanąć na chwilę i przez minutę ciszy w sercu uczcić pamięć poległych, bohatersko walczących o naszą wolność.

Jako przypomnienie tamtych tragicznych wydarzeń zamieszczamy również jako refleksję „Elegię o… [chłopcu polskim]” autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Oddzielili cię, syneczku, od snów, co jak motyl drżą,
haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią,
malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg,
wyszywali wisielcami drzew płynące morze.

Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć
gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami.
Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg,
przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg.

I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut — zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?

Cześć i Chwała Bohaterom.