„Latające ciekawostki Starego Kostrzynka” – relacja

W sobotę, 29 maja br. w Starym Kostrzynku odbył się trzeci z pięciu projektów, które realizowane są w naszej gminie, dzięki środkom pozyskanym z Programu Społecznik na lata 2019-2021.

W ramach projektu pn. „Latające ciekawostki Starego Kostrzynka” Koło Gospodyń Wiejskich zorganizowało warsztaty stacjonarno – plenerowe z ornitologiem. Celem projektu było wspieranie i promowanie inicjatyw ekologicznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkających w Starym Kostrzynku, położonym nad Kostrzyneckim Rozlewiskiem, które jest jednym z ostatnich wielkopowierzchniowych płytkich rozlewisk w kraju.

Podczas warsztatów stacjonarnych, które odbyły się na świetlicy wiejskiej, ornitolog opowiedział o gatunkach ptaków zamieszkujących obszar Rozlewisk. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie działania należy podejmować, aby los zagrożonych gatunków ptaków uległ poprawie oraz jak ważna jest ich czynna ochrona. Następnie udano się na warsztaty plenerowe na most w Siekierkach, skąd rozciąga się wspaniały widok na Rozlewisko. Dzięki zakupionym z mikrodotacji lornetkom chętni uczestnicy mogli obserwować żerujące na Rozlewisku ptactwo oraz platformy lęgowe rybitw czarnych.

Po warsztatach wszyscy udali się na wspólne sadzenie drzew oraz na grilla integracyjnego, przygotowanego przez wolontariuszy. Każdy uczestnik otrzymał upominek upamiętniający projekt.

W ramach projektu zakupiono dwie lornetki do obserwacji ptaków oraz drzewa, które zostały posadzone na boisku przy świetlicy.

Zdjęcie uczestników warsztatów

Galeria https://www.facebook.com/cedynia/photos/pcb.2629940940463017/2629933343797110/