Cedynia – spotkajmy się nad Odrą!
Na mapie Polski, Cedynia to najbardziej na zachód wysunięty punkt naszego kraju. Atrakcyjne położenie, pomiędzy stolicą Niemiec – Berlinem a stolicą województwa zachodniopomorskiego – Szczecinem, sprawia, iż jest to często wybierane miejsce na weekendowe podróże mieszkańców obu stron Odry. To także jedno z większych przygranicznych centrów handlowych. Rocznie, ponad 3 mln osób odwiedza punkty handlowo – usługowe w Osinowie Dolnym. Dla położonej przy samej granicy Gminy, duże znaczenie ma współpraca polsko – niemiecka, przede wszystkim w zakresie gospodarczym i turystycznym.
Ziemia cedyńska ma do zaoferowania wiele atrakcji dla turystów aktywnych i pasjonatów historii. Najczęściej odwiedzanym punktem z pewnością jest Góra Czcibora (54,5m n.p.m.), która symbolizuje miejsce słynnej zwycięskiej bitwy Mieszka I nad wojskami margrabiego saskiego Hodona w 972 roku. Polana pod górą jest ulubionym miejscem piknikowym, gdzie corocznie w czerwcu odbywa się inscenizacja bitwy oraz pokazy dawnych rzemiosł z okazji Dni Cedyni. Ze szczytu wzgórza roztacza się imponująca panorama na dolinę Odry.
Prawie 1000 lat po pierwszym zwycięstwie polskiego oręża, miała miejsce kolejna operacja militarna, przynosząca zapowiedź końca II wojny światowej. Bitwa o cedyńskie przedmoście w marcu i forsowanie Odry w kwietniu 1945 roku były jednymi z najcięższych starć polskich żołnierzy w drodze na Berlin. O skali tej operacji świadczą mogiły na Cmentarzu Wojennych w Starych Łysogórkach. Za sprawą wydarzeń sprzed 70 lat, Cedynia wpisana została po raz kolejny do kart podręczników szkolnych – jako jeden z punktów szlaku pamięci: „Rejon Pamięci Narodowej Cedynia –Siekierki-Gozdowice”.
Cedynia, ulokowana na kilku wzgórzach, jest miastem niezwykle malowniczym i pełnym uroku.
Gmina Cedynia – na styku kultury i natury
Dzisiejsza Gmina Cedynia, obok zabytków historii, ma Państwu do zaoferowania nieprzebrane bogactwa natury. Malownicze tereny Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, lasy, jeziora i rozlewiska Odry z rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt. 14 sołectw Gminy Cedynia proponuje wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych i aktywną turystykę – rowerową i pieszą. Odra i jej rozlewiska zachęcają amatorów wędkarstwa i turystyki wodnej. Rzeka gości także uczestników wielu spływów, w tym największego i widowiskowego – Flisu Odrzańskiego, organizowanego corocznie przez Ligę Morską i Rzeczną.
Wiosną cedyński krajobraz zachwyca żółtymi polami kwitnącego rzepaku. Region słynie również z produktów lokalnych, jak miód cedyński i olej rzepakowy wyciskany na zimno. Jesienią lasy obfitują w grzyby. Gościnność jest wyróżnikiem lokalnej społeczności, otwartej na turystów polskich i zagranicznych.
Ziemia Cedyńska to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Rezerwaty Wrzosowiska Cedyńskie i Bielinek to jedne najcenniejszych rezerwatów przyrody w tej części Europy. Miejscowości Gminy Cedynia posiadają także unikatowe przykłady dziedzictwa architektonicznego. Na pasjonatów techniki czeka także moc atrakcji, jak dawny most kolejowy w Siekierkach, pozostałości po kruszarni kamieni, romantyczne ruiny młynów na kanałach Młynnika i Trutwińca.
Urokliwe miejscowości Gminy Cedynia zapraszają do wędrówek i poznawania dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego. Przechodzi tu wiele tematycznych szlaków: Cysterski, Templariuszy, Wzgórz Morenowych, Nadodrzański, Pamięci Narodowej, Waldensów, rowerowy Zielona Odra. Podróżując turystycznymi szlakami czerwonym, niebieskim i zielonym możemy odkrywać piękno przyrody i architektury.
Wybierając Cedynię na miejsce wypoczynku, można doświadczyć całej palety wrażeń, a niezapomniana wizyta sprawi, iż będzie to przeżycie warte powtórzenia.