Relacja z Cedyńskiej Nocy Muzeów/Nadodrzańskiej Nocy Muzeów

W sobotę (18.05.2024r.) odbyła się „Cedyńska Noc Muzeów” w ramach „Nadodrzańskiej Nocy Muzeów” – wspólnego wydarzenia, tworzonego przez Muzeum Regionalne w Cedyni, Muzeum Pamiątek 1. Armii WP w Gozdowicach i Starych Łysogórkach, Stowarzyszenie Regionalne w Moryniu „Dolne Zakole Odry”, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzcińskiej, Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnie, Cedyńskie Bractwo Historyczne Comitatus, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach, Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita”.

W Muzeum Regionalnym w Cedyni miała miejsce prelekcja dr. Pawła Migdalskiego pt: „Obchody tysiąclecia bitwy pod Cedynią”, która przyciągnęła tłum zainteresowanych. Dużym powodzeniem cieszyła się wystawa czasowa pt: „Cedynia 1000. – historia obchodów tysiąclecia bitwy pod Cedynią”, która będzie dostępna do końca czerwca bieżącego roku. Wystawa powstała dzięki współpracy Muzeum Regionalnego w Cedyni, Stowarzyszenia Regionalnego w Moryniu „Dolne Zakole Odry” oraz Pana Andrzeja Szwałka – Sołtysa Osinowa Dolnego.

Cedyńskie Bractwo Historyczne COMITATUS przygotowało średniowieczne gry i zabawy z ciekawymi opowieściami. Natomiast Fundacja Kuźnia Rzemiosł Dawnych z Lubiechowa Dolnego przygotowała warsztaty wymagające zręczności, zaplatanie sieci rybackiej i wyrabianie naczyń metodą wstęgową.
Uczestnicy „Nadodrzańskiej Nocy Muzeów” wsiedli następnie do autokaru sfinansowanego ze środków Powiatu Gryfińskiego, który wyruszył na szlak Cedynia-Gozdowice-Moryń-Mirowo-Chojna-Trzcińsko Zdrój.
Na szlaku czekała moc atrakcji, wystawy, warsztaty, prelekcje, spacery z przewodnikiem, projekcie filmowe, koncerty i oknisko z kiełbaskami.

Wydarzenie zostało sfinansowane przez Powiat Gryfiński i Bank Spółdzielczy w Chojnie.

Wydarzenie było objęte patronatem honorowym Starosty Powiatu Gryfińskiego.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznej „Nocy Muzeów” i zapraszamy za rok.

GALERIA