Szukaj

Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Burmistrz Cedyni zaprasza mieszkańców gminy Cedynia  na obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja 2017 r. – środa
11.30 - Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. NNMP
13.00 – 19.00 - wycieczka do Szczecina – zwiedzanie wystawy w gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego poświęconej Konstytucji 3 Maja eksponującej oryginał Konstytucji 3 Maja z 1791 r.

Zapraszamy mieszkańców gminy Cedynia do uczestnictwa w  wycieczce do Szczecina  na wystawę przygotowaną przez Archiwum Główne Akt Dawnych oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie, z której można się dowiedzieć, w jakich okolicznościach powstawała Konstytucja, jakie zmiany wprowadzała w ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jakie wywołała skutki w ówczesnej Polsce i Europie.  Na wystawie eksponowana jest Księga Metryki Litewskiej zawierająca oryginalny rękopis Konstytucji 3 Maja z 1791 r. 

Wycieczka do Szczecina jest niepowtarzalną okazją do żywego zetknięcia się z oryginałem Konstytucji 3 Maja, niezwykłym dokumentem, który ukształtował tradycję prawną oraz państwową Rzeczypospolitej Polskiej. Była to druga – po amerykańskiej – na świecie, a pierwsza w Europie ustawa zasadnicza – akt regulujący zasady funkcjonowania państwa,  a także prawa i wolności obywateli. Konstytucja 3 Maja była wielkim osiągnięciem narodu chcącego zachować niezależność państwową, zabezpieczała możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju. W Polsce uznaje się ją za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze.

Wycieczkę organizuje Gmina Cedynia, wyjazd jest bezpłatny.

W programie wycieczki, oprócz zwiedzania wystawy w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie, również spacer z przewodnikiem po Wałach Chrobrego i Starym Mieście.

Zgłoszenia na wycieczkę przyjmuje Muzeum Regionalne w Cedyni lub  pod nr tel. 91 469 30 41. Prosimy o zgłoszenia do dnia 30 kwietnia 2017 r., do godz. 16.00

Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówPodatki i opłaty lokalneDokumenty strategiczneGmina CedyniaDni CedyniGalerie i multimedia

Na skróty

Cedyński Ośrodek KulturySołectwa Gminy CedyniaStowarzyszeniaMuzeum Regionalne w CedyniPlacówki oświatyParafie 

O Cedyni

Bitwa pod CedyniąRejon Pamięci NarodowejSzlak CysterskiCedynia na okrągłoCedyński Park KrajobrazowyMapa Gminy