Szukaj

Zaproszenie na spotkanie : Siekierki - historia znikania...

Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu oraz Sołtys Sołectwa Siekierki – Franciszek Liszka, zapraszają na wieczór z historią, w piątek 20 listopada. Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 18.00 w Siekierkach w domu pod nr 17. wypełnią prelekcje historyczne połączone z pokazem starych pocztówek i zdjęć, dokumentujących historię miejscowości.

W czasie spotkania wystąpi aż trzech prelegentów. Dr Piotr Maliński z Uniwersytetu Szczecińskiego opowie o odrzańskich promach i żegludze na Odrze w wykładzie pt.: „Przeprawy promowe w północnej części Kotliny Freienwaldzkiej - historia i współczesność”,  Robert Michalak z Poznania zapozna nas z historią mostów w Siekierkach oraz kolejowej, zapasowej  przeprawy strategicznej na Odrze a Paweł Pawłowski przedstawi prezentację multimedialną pt. Siekierki – historia znikania…

Podczas piątkowego wieczoru przedstawimy ciekawostki i najnowsze ustalenia dotyczące historii jednej z miejscowości Gminy Cedynia. Spotkamy się z badaczami i pasjonatami, ale z zastrzeżeniem, że każdy kto choć trochę interesuję się przeszłością swojej małej ojczyzny, będzie mile widzianym gościem. Będzie to okazja do snucia opowieści o świecie, który odszedł i który budzi nostalgię.  Dzięki najnowszej publikacji niemieckiego badacza dr Thomasa Wagnera, historia Siekierek ukaże się nam w nowej perspektywie, widzianej oczyma byłych mieszkańców.

Zapraszamy mieszkańców Gminy Cedynia oraz wszystkich hobbystów, którzy chcieliby zaprezentować swoje zbiory lub tylko pojedyncze fotografie z Siekierek lub okolic. Mamy nadzieję, że kiedy zakończymy cykliczne spotkania dotyczące poszczególnych miejscowości naszej gminy, uda się wypełnić obrazami, nieznane do tej pory obszary przeszłości, malowane obrazem z pożółkłych fotografii.

Uwaga: W sobotę 21 listopada o godz. 10.00 zapraszamy na spacer historyczny pt. „Siekierki – kiedy przemówią kamienie…”  Przewodnikami będą prelegenci z piątkowego spotkania. Sobotni spacer zakończymy ogniskiem  integracyjnym. Prowiant we własnym zakresie. Start spod przystanku autobusowego.
 
Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

Budowa mostu kolejowego

Budowa nowego mostu kolejowego na Odrze. Lipiec 1929r. Foto kolekcja prywatna P. Pawłowski

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówPodatki i opłaty lokalneDokumenty strategiczneGmina CedyniaDni CedyniGalerie i multimedia

Na skróty

Imienny wykaz głosowań radnychInterpelacje i zapytaniaSołectwa Gminy CedyniaStowarzyszeniaPlacówki oświatyParafie 

O Cedyni

Bitwa pod CedyniąSzlak CysterskiCedyński Park KrajobrazowyMapa GminyMonitoring