Szukaj

Zaproszenie na obchody Narodowego Święta Niepodległości

Burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Cedyni Krzysztof Nowak, Dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu Paweł Pawłowski zapraszają na uroczyste obchody NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 10 i 11 listopada 2015r w Cedyni.

Zaproszenie na obchody Narodowego Święta Niepodległości

Program uroczystości
10 listopada 2015r., wtorek
g. 18.00   WIECZORNICA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
[miejsce: Hotel Klasztor w Cedyni ]
wprowadzenie „Z dziejów Święta Niepodległości” - Paweł Pawłowski
prelekcja „Rozmowy o starych Polakach i szabli” -  Zbigniew Juszkiewicz
koncert pieśni patriotycznych – Lech Makowiecki

11 listopada 2015r., środa
g. 11.30    Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Narodzenia NMP w Cedyni
g. 12.30    Zgromadzenie Patriotyczne na Placu Wolności:
przemówienia okolicznościowe
wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych
ognisko, poczęstunek
Podczas Święta Niepodległości mieszkańcy Cedyni włączą się do międzynarodowej akcji zainicjowanej przez Ligę Morska i Rzeczną. Wspólnie odśpiewamy pieśń "Hymn do Bałtyku". Pieśń ta będzie odśpiewana  w wielu miastach w Polsce, oraz w Londynie, Chicago, Wiedniu oraz w Nowej Zelandii. Będzie to hołd złożony wszystkim tym, którzy walczyli o Polskie Morze.
Uwaga: W tym roku nie będzie oficjalnego składania wiązanek kwiatów pod pomnikiem poświęconym Rejonowi Pamięci Narodowej przy Placu Wolności

INFORMACJE
Lech Makowiecki
Z wykształcenia - inżynier budowy okrętów; z wyboru - bard, autor, kompozytor, scenarzysta, felietonista etc. Lider zespołu "ZAYAZD", admirator Mickiewicza (płyta „ZAYAZD U MISTRZA ADAMA"), "antygenderysta" (album "JA JESTEM TWÓJ DOM"), fan Józefa Piłsudskiego i JP II. Sformatowany na polską tradycję, kulturę i edukację historyczną młodego pokolenia przez szlachetnie pojmowaną rozrywkę (patrz - autorskie płyty: "KATYŃ 1940", "PATRIOTYZM", "OBUDŹ SIĘ, POLSKO" oraz tomiki wierszy: „PRO PUBLICO BONO" i "JA TU ZOSTAJĘ").
Zbigniew Juszkiewicz
Legenda polskiej sztuki wyrobu oręża – szabelnik i płatnerz. Znawca i kolekcjoner militariów   z Piły. Prezes grupy rekonstrukcji historycznej „Theatrum Historica”, znany z wielu spektakli historycznych, m.in. z roli Marszałka Piłsudskiego, organizator m.in. Bitwy pod Ujściem (Potop szwedzki), członek Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Na swoim koncie ma także rolę aktorską w filmie „Tajemnica twierdzy szyfrów” w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego.

Narodowe Święto Niepodległości – jedno z najważniejszych polskich świąt państwowych, obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918); zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je decyzją Sejmu w 1989 roku.

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówPodatki i opłaty lokalneDokumenty strategiczneGmina CedyniaDni CedyniGalerie i multimedia

Na skróty

Imienny wykaz głosowań radnychInterpelacje i zapytaniaSołectwa Gminy CedyniaStowarzyszeniaPlacówki oświatyParafie 

O Cedyni

Bitwa pod CedyniąSzlak CysterskiCedyński Park KrajobrazowyMapa GminyMonitoring