Szukaj

Narodowe Święto Niepodległości 2017 - relacja

Najcenniejszą rzeczą dla narodu jest wolne, suwerenne i niepodległe państwo. Ale to działa też i w drugą stronę – najcenniejszą rzeczą w państwie jest naród, który ma poczucie wolności i który jest niezłomny w dążeniu do tego, by swoje niepodległe i suwerenne państwo zatrzymać, utrzymać i mieć. I tacy właśnie jesteśmy my, Polacy, od pokoleń. I mamy prawo być z tego dumni.

11 listopada był dniem szczególnym. Spotkaliśmy się na uroczystej mszy świętej, podczas której ksiądz dziekan, Michał Kostrzewa, modlił się wraz z wiernymi  w intencji ojczyzny i jej mieszkańców. W tych doniosłych chwilach przypominał o tym, że  dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne tak jak obecnie.

Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogim sąsiadem, niewola i walka o wolność. Dzisiaj, dzięki poświęceniu wielu ludzi możemy żyć w wolnym, niepodległym kraju.

Na mszy zgromadziło się wielu mieszkańców naszej gminy. Były poczty sztandarowe szkół w Piasku i w Cedyni oraz sztandar Straży Pożarnej. Po mszy uczestnicy przeszli na plan Wolności, gdzie miała się odbyć dalsza część uroczystości. Zgromadzeni uczestnicy odśpiewali hymn państwowy, po czym pani Burmistrz Gabriela Kotowicz wygłosiła uroczyste przemówienie. Nawiązując do budowania patriotycznej Polski, namawiała do tego, aby rodzice uczyli swoje pociechy od najmłodszych lat, że ojczyzna to fundament i, że naszą wspólną sprawą jest, aby historia Polski i jej chwalebnych zwycięstw nigdy nie była zapomniana.

Pani Burmistrz przypomniała wszystkim, że  Dzień Niepodległości był zawsze świętem łączącym powagę i szacunek dla twórców państwa z okazywaniem emocji i radości. Życzyła radosnego i aktywnego  świętowania oraz zaprosiła do refleksji by Niepodległość była celem, a nie wyzwaniem, by ją mądrze zagospodarowywać, odważnie rozbudowywać i umacniać z myślą o przyszłych polskich pokoleniach.

Zgodnie z programem obchodów Narodowego Święta Niepodległości wszyscy uczestnicy zebrali się na wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, które prowadził kierownik Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, pan Robert Górski. Wszyscy bardzo chętnie dołączyli do śpiewania, a pomimo niesprzyjającej aury, pośród uczestników panowała ciepła i przyjazna atmosfera.

O godzinie 17 spotkaliśmy się w Czachowie, gdzie pan Michał Gierke opowiadał o dziejach tej wsi. Zaskoczył uczestników wieloma ciekawostkami.

Ostatnim punktem programu były występy artystyczne w Hotelu Klasztor Cedynia. Licznie zebrani goście przywitali gromkimi brawami młodych artystów, którzy pod kierunkiem państwa Bożenny i Janusza Rusaków przygotowali ujmujące przedstawienie słowno-artystyczne. Po tym wzruszającym występie nadeszła pora na gwóźdź programu – koncert zespołu Sklep z Ptasimi Piórami. Artyści zachwycili wszystkich wykonanymi utworami. Zespół słynie z repertuaru głównie poezji śpiewanej, a tego wieczoru śpiewali piosenki nie tylko patriotyczne, ale również proste – o codziennym życiu w Polsce i o jej mieszkańcach.

Składamy serdeczne podziękowania tym, którzy wzięli udział w obchodach 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To ważne, aby jednoczyć się i wspólnie przeżywać wspomnienia sprzed lat.

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówPodatki i opłaty lokalneDokumenty strategiczneGmina CedyniaDni CedyniGalerie i multimedia

Na skróty

Lokalny Program RewitalizacjiKonsultacje społeczneSołectwa Gminy CedyniaStowarzyszeniaPlacówki oświatyParafie 

O Cedyni

Bitwa pod CedyniąSzlak CysterskiCedynia na okrągłoCedyński Park KrajobrazowyMapa GminyMonitoring