Szukaj

79. rocznica wybuchu II wojny światowej - relacja

1 września, to data kojarzona głównie z rozpoczęciem roku szkolnego. Jest to jednak dzień, który ma również inne znaczenie, pamięta o tym każdy patriota. 1 września 1939 roku to dzień wybuchu II wojny światowej. 1 września 2018 roku odbyły się obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na cmentarzu w Siekierkach.

Delegacje z Cedyni w osobach Burmistrz Cedyni Gabrieli Kotowicz, Przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Nowaka, sztandarów z ZSP w Cedyni i Szkoły Podstawowej w Piasku wraz z opiekunami, były tam obecne. Zgromadzeni oddali hołd poległym za ojczyznę, tym, którzy oddali swoje życie w jej imieniu.

Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia przez księdza arcybiskupa Andrzeja Dzięgę nowej części Lapidarium przy cmentarzu. Przedstawia ono miejsce walk, kaźni i ludobójstwa Polaków. Następnie rozpoczęła się uroczysta msza święta,  koncelebrowana przez księdza arcybiskupa. Obecność Żołnierzy 5. Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina oraz grupy rekonstrukcyjnej nadała wydarzeniu uroczysty charakter.

Na zakończenie delegaci złożyli symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikiem Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego.

GALERIA

79. rocznica wybuchu II wojny światowej - relacja

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówPodatki i opłaty lokalneDokumenty strategiczneGmina CedyniaDni CedyniGalerie i multimedia

Na skróty

Imienny wykaz głosowań radnychInterpelacje i zapytaniaSołectwa Gminy CedyniaStowarzyszeniaPlacówki oświatyParafie 

O Cedyni

Bitwa pod CedyniąSzlak CysterskiCedyński Park KrajobrazowyMapa GminyMonitoring