Szukaj

Przyszły wygląd naszego placu Wolności

W lutym br. miała miejsce wycinka drzew przy placu Wolności w Cedyni (jesiony przy fontannie). Drzewa rosnące tam od lat , dla wielu z nas wiązały się ze wspomnieniami z dzieciństwa lub były swego rodzaju symbolem. Służyły również w upalne dni jako schronienie przed słońcem.

Zrozumiałe było zdziwienie i niedowierzanie mieszkańców, gdy podjęte zostały działania związane z ich wycinką. Nie można było dłużej czekać. Główną przyczyną usunięcia drzew było to, że ich system korzeniowy uszkadzał infrastrukturę, tj.: nawierzchnię drogi publicznej – placu Wolności, kanalizację deszczową, sieć wodociągową i sieć kanalizacji ściekowej związanej funkcjonalnie z fontanną. Ponadto, liście jesionu miały dużą powierzchnię i opadając do fontanny zatykały jej odpływ wody, co było przyczyną notorycznych awarii silnika pompy, wymuszającej obieg wody w fontannie. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wycinką drzew były przeprowadzone przez pracownika Starostwa Powiatowego w Gryfinie oględziny, w wyniku których stwierdzony został średni stan zdrowotny drzew. Kiedy została wydana decyzja Starosty Gryfińskiego zezwalająca Gminie Cedynia na usunięcie drzew, pracownicy dostali zielone światło do działania.

Zaznaczyć trzeba, że prace te planowane były od dawna, ponieważ stanowiły kontynuację, zapoczątkowanych w roku 2009 zmian w wyglądzie głównego rynku w Cedyni.

Zgodnie z planami mającymi na celu poprawę wyglądu terenu wokół fontanny, w miejsce wyciętych drzew, wkrótce wykonane zostaną nowe nasadzenia 10 sztuk drzew klonu zwyczajnego ‘GLOBOSUM’ o wysokości około 2,50 do 3 m. Ponadto, planowany jest montaż czterech lamp parkowych, które dodadzą temu miejscu uroku. Dopełnieniem działań będzie remont dachu i elewacji kamieniczki przy placu Wolności 6. Podobnie jak w latach ubiegłych, również donice kaskadowe, znajdujące się na placu, znów wypełnią się kolorowymi kwiatami.        

Mamy nadzieję, że przyszły wygląd naszego placu Wolności będzie również zachwycał  turystów, a mieszkańcy przekonają się do jego nowego wydania. Poniżej przedstawiamy wizualizację.

Przyszły wygląd naszego placu Wolności

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówPodatki i opłaty lokalneDokumenty strategiczneGmina CedyniaDni CedyniGalerie i multimedia

Na skróty

Sołectwa Gminy CedyniaStowarzyszeniaPlacówki oświatyParafie 

O Cedyni

Bitwa pod CedyniąSzlak CysterskiCedyński Park KrajobrazowyMapa GminyMonitoring