Szukaj

Uroczystość koronacji wizerunku Maryi Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach

Kustosz sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach ks. Bogdan Przybysz zaprasza wszystkich wiernych Kościoła Katolickiego naszej gminy do uczestniczenia w uroczystości koronacji wizerunku Maryi Nadodrzańskiej Królowej Pokoju, które będzie miało miejsce w sobotę 7 X 2017 r. o godz. 11.00. Uroczystą mszę św. koronacyją celebrować będzie metropolita szczecińsko-kamieński ks. arcybiskup Andrzej Dzięga.

Koronacja obrazów Matki Bożej jest jednym z wyrazów szczególnej czci, jaką otoczona jest w w Kościele Katolickim Maryja. Zwyczaj uroczystego koronowania wizerunków sięga korzeniami VIII w. Wtedy to po raz pierwszy papież Grzegorz III ukoronował obraz Najświętszej Maryi Panny.
Według obecnie obowiązujących przepisów koronowane mogą być tylko malowane albo rzeźbione wizerunki Matki Bożej. Uroczystość koronowania może się odbyć tylko podczas mszy świętej w dniu święta maryjnego. W Polsce jest ok. 180 koronowanych sanktuariów maryjnych, najstarszym z nich jest Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, w którym dokonano koronacji  w 1717 roku.
W pierwszą sobotę października, kiedy w kościele katolickim obchodzi się święto Matki Bożej Różancowej, odbędzie się uroczystość koronacji Nadoodrzańskiej Królowej Pokoju. Obraz z siekierkowskiego sanktuarium jest kopią cudownego obrazu Śnieżnej Królowej Pokoju z klasztoru w Stoczku Warmińskim. Został namalowany w 1980 r. przez poznańską malarkę Elżbietę Werc-Czeczot w celi klasztoru, w której w latach 1953-54 przebywał w odosobnieniu kardynał Stefan Wyszyński. Obraz był darem od sanktuarium w Stoczku dla sanktuarium w Siekierkach. Oficjalną nazwę obrazu - Nadoodrzańska Królowa Pokoju zatwierdził ks. bp Kazimierz Majdański, który 1 lipca 1984 r. zainaugurował istnienie sanktuarium Maryjnego w Siekierkach.


Program uroczystości w Siekierkach:
- godz. 9.00-10.30 - wystawienie Najświętszego Sakramentu
- godz. 11.00 - Msza Święta z Obrzędem Koronacji Obrazu Matki Bożej
Nadodrzańskiej Królowej Pokoju pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi
- godz. 14.00 - Ogólnopolska inicjatywa "Różaniec do Granic" - w określonych punktach na granicy państwa

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówPodatki i opłaty lokalneDokumenty strategiczneGmina CedyniaDni CedyniGalerie i multimedia

Na skróty

Lokalny Program RewitalizacjiKonsultacje społeczneSołectwa Gminy CedyniaStowarzyszeniaPlacówki oświatyParafie 

O Cedyni

Bitwa pod CedyniąSzlak CysterskiCedynia na okrągłoCedyński Park KrajobrazowyMapa GminyMonitoring