Szukaj

"Śladami naszej historii"

Grupa nieformalna pod patronatem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lubiechowa Dolnego  otrzymała 3000 zł na projekt  pt. „Śladami naszej historii”. Został on zorganizowany przez mieszkańców Lubiechowa Dolnego w ramach programu SPOŁECZNIK, dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Celem projektu było poznanie przez mieszkańców Lubiechowa Dolnego historii własnego regionu. Jego uczestnicy udali się na wycieczkę, podczas której  zwiedzili w Cedyni Muzeum Regionalne, grodzisko,  klasztor cysterek,  kościół p.w. Narodzenia NMP,  wieżę widokową, kirkut oraz piwnice do przechowywania wina. Podczas zwiedzania uczestnicy  usłyszeli o historii tych miejsc, a także  ich przeznaczeniu. W Osinowie wspięli się na Górę Czcibora, a potem zjedli obiad w „Karczmie w parku”.  Jadąc do Starych Łysogórek, zatrzymali się w najdalej na zachód wysuniętej części Polski. Następnie w Starych Łysogórkach zwiedzili Muzeum I Armii Wojska Polskiego oraz cmentarz żołnierzy poległych w 1945r. W Gozdowicach zapoznali się z ekspozycją znajdującą się w Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych w Gozdowicach , wzięli także  w ciekawej muzealnej lekcji  historii. Po  Muzeum Regionalnym w Cedyni oraz w muzeum w Starych Łysogórkach i Gozdowicach oprowadzali zwiedzających pracownicy muzeum.

Ostatnim miejscem,  do którego się udali  była „Kraina polodowcowa nad Odrą”, czyli spacer  po geoparku z prehistorycznymi zwierzętami w Moryniu. Wracając zjedli lody w kawiarni AVANTI w Cedyni i udali się Lubiechowa Dolnego, gdzie na zakończenie projektu spotkali się na boisku przy grillu. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni dzielili się ze sobą wrażeniami z wycieczki.

Udana wycieczka sprawiła, że jej uczestnicy obiecali sobie, że w dalszym ciągu  będą wspólnie organizować wyjazdy autokarowe, rowerowe, a nawet piesze po terenie gminy.

Organizatorzy serdecznie dziękują:
Aleksandrze i  Piotrowi Hrynkiewiczom, Magdalenie Wieczorek, Michałowi Dworczykowi za udostępnienie obiektów do zwiedzania i za przekazanie ciekawych informacji.

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówPodatki i opłaty lokalneDokumenty strategiczneGmina CedyniaDni CedyniGalerie i multimedia

Na skróty

Lokalny Program RewitalizacjiKonsultacje społeczneSołectwa Gminy CedyniaStowarzyszeniaPlacówki oświatyParafie 

O Cedyni

Bitwa pod CedyniąSzlak CysterskiCedynia na okrągłoCedyński Park KrajobrazowyMapa GminyMonitoring